Materiał Partnera

Terapeutyczne znaczenie tańca

Terapeutyczne znaczenie tańca

Taniec staje się coraz bardziej popularną formą spędzania czasu i aktywności fizycznej. Nie jest on jednak tylko przyjemną rozrywką, która pozwala w dni wolne od pracy oderwać się od codzienności czy sposobem na utratę zbędnych kilogramów. Może on także stanowić sposób na odzyskanie kontaktu ze swoim własnym ciałem, po przebytych chorobach. Szczególnie polecany jest także dzieciom dotkniętych różnymi dysfunkcjami i innymi trudnymi doświadczeniami, ponieważ pozwala im przepracować probemy poprzez zabawę.

Kiedy dochodzi do zerwania kontaktu z ciałem?

Kiedy doświadczamy żałoby, utraty pracy, zdrady lub choroby przestajemy zwracać niejednokrotnie uwagę na to, co jemy oraz w co się ubieramy. Tracimy umiejętność czerpania przyjemności, która wiąże się z wszelkiego rodzaju ruchem. Pozwalamy na to, by nasze ciało “zniknęło”, stało się dla nas samych nieodczuwalne. Często w najbardziej ekstremalnych przypadkach zdarza się ograniczenie związane z odczuwaniem bólu lub niechęć płynąca z doświadczania dotyku.

Zjawisko te jest widoczne także u dzieci, które szczególnie mocno przeżywają rozwód rodziców lub odrzucenie ze strony rówieśników. Taniec może stanowić wówczas metodę wspierającą dziecko w czasie terapii. Może się ono objawiać poprzez zachowania autoagresywne bądź zaburzenia jedzenia.

Proces budowania relacji z ciałem

Nauka tańca pozwala zdobyć narzędzia, które pozwalają na zdobycie kontroli nad ciałem, takimi aspektami jak ruch czy koordynacja poszczególnych części ciała. W pierwszym etapie zaczynamy doświadczać na nowo swojego ciała poprzez jego zmęczenie i dostrzeżenie jego ograniczeń, których wcześniej nie mogliśmy zaobserwować. Po etapie zniechęcenia, który z tego wynika, przychodzi czas na to, by narzucić mu większą dyscyplinę i przyglądać się mu z większą uwagę. Jest to początek procesu odzyskiwania władzy nad swoim ciałem, mówi instruktor Szkoły Tańca Evolution.

Taniec przyczynia się również do tego, że zaczynamy postrzegać siebie jako osoby bardziej atrakcyjne fizycznie oraz społecznie. Spotkania podczas lekcji tańca to również świetna okazja do nawiązania nowych znajomości, co pomoże również dzieciom i nastolatkom w powrocie do życia po przebytej traumie.

Warto również rozważyć naukę tańca na wcześniejszych etapach życia i nie tylko jako formę terapii. To dziedzina sztuki, która w niesamowity sposób uczy także dyscypliny, wytrzymałości, przyczynia się do kształtowania sylwetki oraz kondycji i wspiera budowanie prawidłowej postawy. Lekcję tańca będą więc inwestycją w całościowy psychofizyczny rozwój dziecka.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz