Artykuł sponsorowany

Technologia membranowa w procesie uzdatniania wody

Technologia membranowa w procesie uzdatniania wody

Woda, jaką każdego dnia czerpiemy z domowych kranów, pochodzi z różnych źródeł, nie zawsze neutralnych dla człowieka. W przystosowaniu jej składu i stopnia czystości do potrzeb konsumpcji pomaga proces uzdatniania wody. Jedną z metod stosowanych do tego celu jest technologia membranowa.


Uzdatnianie wody do celów domowych i przemysłowych

Przez ogólnie rozumiany proces uzdatniania wody możemy rozumieć szereg działań prowadzących do usunięcia z niej zanieczyszczeń, które mogłyby przyczynić się do różnych chorób, dysfunkcji organizmu, wpływać na pracę urządzeń czy też w inny sposób szkodzić podczas jej użytkowania. Uzdatnianie może przyjmować różne formy, zależnie od tego, do jakich celów woda jest przeznaczona. Woda do celów spożywczych wymaga wyższej klasy czystości, zwłaszcza w kontekście biologicznym, natomiast woda przemysłowa, której uzdatnianie jest domeną firmy Global Concepts 2000 Polska Sp. z o.o.,  ma minimum piąty stopień klasy czystości i może zawierać związki chemiczne lub bakterie, które nie pozwalają na jej spożywanie przez ludzi lub zwierzęta. Uzdatnianie może przyjmować różne formy, a do tych powszechnie stosowanych zalicza się filtrację mineralną, węglową lub mechaniczną oraz dezynfekcję chemiczną poprzez ozonowanie, chlorowanie, fluorowanie lub za pomocą promieniowania UV. W przypadku zbyt dużego nasycenia pierwiastkami stosuje się też odżelazianie, zmiękczanie i demineralizację.

Technologia membranowa

Do uzdatniania wody stosuje się wiele różnych urządzeń, przystosowanych do konkretnych warunków pracy. Innych rozwiązań wymaga uzdatnianie wody w wodociągach miejskich, a innej – w warunkach gospodarstwa domowego. Jedną z powszechnie stosowanych jest technologia membranowa, której istotę stanowi filtracja polegająca na zatrzymaniu cząsteczek przez specjalne, półprzepuszczalne membrany. Dzięki odpowiednio dopasowanej porowatości zatrzymują one cząsteczki mechaniczne o wielkości powyżej 0,1 mikrometra. Takie membrany są w stanie wyeliminować z wody również wszystkie bakterie z grupy Clostridium, odpowiedzialne między innymi za tężec, choroby jelita grubego, zgorzel gazową i zatrucie jadem kiełbasianym. Technologia membranowa znana jest od wielu lat, ale w oczyszczalniach ścieków i uzdatnianiu wody stosowana jest od niedawna. 

Zalety technologii membranowej

Podstawową zaletą technologii membranowej jest przede wszystkim brak wykorzystania jakichkolwiek środków chemicznych, które w negatywny sposób mogłyby wpływać na skład wody. Z drugiej strony dodatek chemii oznacza zwiększenie kosztów procesu uzdatniania, co w skali dużego miasta mogłoby przekładać się na znaczne kwoty. Jedynymi środkami chemicznymi są nieszkodliwe substancje wykorzystywane do płukania filtrów, a w całym procesie nie mają one kontaktu z wodą. Kolejnym atutem jest bardzo wysoka skuteczność tej metody. Uzyskany stopień czystości bywa wyższy od tego, jaki zapewniają inne metody. Dzięki możliwości zastosowania różnych membran proces ten może mieć różną wydajność i może też być w pełni zautomatyzowany oraz powtarzalny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz