Materiał Partnera

Technologia LED – energooszczędność i ekologia

Technologia LED – energooszczędność i ekologia

Technologia LED na dobre zadomowiła się już w naszych domach. Jej ogromna popularność wynika przede wszystkim z oszczędności energii elektrycznej, jaką daje korzystanie z niej oraz ekologiczność. Źródła światła i inne urządzenia pracujące w oparciu o technologię LED pozwalają nam bowiem mniej płacić za zużyty prąd oraz pozytywnie wpływają na stan środowiska naturalnego.

Technologia LED i oszczędność energii

Źródła światła działające za pomocą technologii LED od kilku lat są najchętniej wybieranymi rozwiązaniami przez użytkowników, którzy nie chcą przepłacać za zużywaną przez siebie energię elektryczną. Produkty oparte na tej technologii oferuje przykładowo internetowy sklep elektryczny Energia2000. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się energooszczędne żarówki LED. Żarówki LED praktycznie całą pobieraną przez siebie energię elektryczną przetwarzają w światło. Jej straty w postaci ciepła są więc ograniczone do minimum. Wiele źródeł podaje, że dzięki samej wymianie zwykłych żarówek na żarówki LED-owe możemy zaoszczędzić nawet 80% wydatków na prąd. Wszystko to przy zachowaniu wysokiej jakości światła, bezpieczeństwie użytkowania żarówek oraz ich wysokiej żywotności. Żarówki LED to bowiem produkty charakteryzujące się długim czasem świecenia. W zależności od wybranego modelu, jego mocy oraz konstrukcji, żarówka LED jest w stanie zapewnić nam bezawaryjną pracę przez nawet 15-20 tys. godzin. Oznacza to, że żarówki LED-owe wymienimy raz na kilka lat, co przekłada się na znaczną oszczędność pieniędzy.

Oświetlenie LED i ekologia

Technologia LED jest jednak nie tylko energooszczędna i ekonomiczna dla naszej kieszeni, ale także ekologiczna. Do produkcji źródeł światła w technologii LED nie są wykorzystywane metale ciężkie, rtęć oraz inne szkodliwe substancje, które można znaleźć w żarówkach wolframowych oraz w tradycyjnych świetlówkach. Dzięki temu proces utylizacji zużytych żarówek LED jest mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego i nie wiąże się ze wzrostem jego zanieczyszczenia. Oświetlenie LED jest także przyjazne dla środowiska ze względu na swoją energooszczędność. Żarówki LED pobierają mniej prądu, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie jego produkcji, co także pozytywnie wpływa na stan natury. Oświetlenie LED to jednak wbrew pozorom nie tylko energooszczędne żarówki. Technologię LED stosuje się obecnie także do produkcji telewizorów, latarek, telefonów, laptopów i wielu innych urządzeń codziennego użytku. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz