Materiał Partnera

Tarcica dębowa vs tarcica bukowa – co powinieneś o nich wiedzieć?

Tarcica dębowa vs tarcica bukowa – co powinieneś o nich wiedzieć?

Tarcica to surowiec drzewny o szerokim spektrum zastosowań. W pracach budowlanych wykorzystuje się zazwyczaj tarcicę z drzew iglastych, która jest bardziej ekonomiczna i łatwiejsza w obróbce. Do produkcji mebli i przy wykonywaniu prac wykończeniowych świetnie sprawdzi się natomiast tarcica z drzew liściastych. Dębowa oraz bukowa cieszą się największym uznaniem wśród stolarzy i producentów okładzin ściennych.

Rodzaje tarcicy – drewno dębowe 

Zarówno tarcica bukowa, jak i dębowa, wykorzystywane są przy różnego rodzaju pracach wykończeniowych prowadzonych wewnątrz budynku. Doskonale sprawdzą się w charakterze parkietów i boazerii, nadając wnętrzom szczególnego charakteru. Solidna i wytrzymała tarcica dębowa jest także dobrym materiałem do budowy poręczy w klatkach schodowych, a nawet samych schodów. Szlachetność i unikalny rysunek drewna sprawiają, że dąb jest niezwykle ceniony przez producentów stolarki drzwiowej oraz zakłady produkujące meble i akcesoria wnętrzarskie.
Tarcica nieobrzynana, dostępna w ofercie Tartaku Usługowego Janusza Kiełkowskiego, może być użyta do produkcji oryginalnych mebli ogrodowych o krawędziach utrzymujących naturalny kształt powierzchni drewna. Ten rodzaj tarcicy, w odróżnieniu od obrzynanej suchej, wymaga dosuszenia we własnym zakresie.

Tarcica bukowa – co musisz wiedzieć?

Cechą charakterystyczną tarcicy bukowej jest oryginalna kolorystyka – od jasnożółtej, po żółtawo-zielonkawej, aż po różowe odcienie. Wskutek przeparzania drewno ulega ciemnieniu, zwiększając swoją trwałość i wytrzymałość. Buk to niezwykle ciężki i łupliwy materiał drzewny, który wymaga odpowiedniej konserwacji i przeparzenia. Bardzo istotnym elementem obróbki jest zabezpieczenie przeciwwilgociowe, tzw. impregnacji ciśnieniowej.
Tarcica bukowa jest najczęściej wykorzystywana do produkcji podłóg, parkietów, okładzin ściennych oraz mebli. Koneserzy mebli i akcesoriów z litego drewna doceniają jej unikalne właściwości i niebanalną kolorystykę, dlatego asortyment produktów wykonanych z tego surowca jest niezwykle szeroki – poczynając od galanterii drewnianej, przez zabawki, aż po ozdobne skrzynie. Odpowiednio zeszlifowana i pokryta warstwą lakieru staje się odporna na ścieranie, i uszkodzenia mechaniczne.

Ceny tarcicy – ile to kosztuje?

Ceny tarcicy dębowej i bukowej zależą od kilku czynników, m.in. jakości stosowanego surowca, stopnia obróbki oraz sposobu sortowania. Relatywnie tańszym surowcem jest tarcica dębowa dostępna na terenie całego kraju. Najtańszym wariantem jest materiał nieobrzynany – koszty zakupu tarcicy mokrej, wymagającej dosuszania, są zawsze niższe od produktu wysuszonego.

Opracowanie:
Pielgrzymowice, Ruptawska 27
tel. 32 472 30 83
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz