Artykuł sponsorowany

Tanie i efektywne ocieplanie domów metodą natryskową

Tanie i efektywne ocieplanie domów metodą natryskową

Izolacja termiczna budynku jest bardzo istotna w walce o eliminowanie strat ciepła. Takie oszczędzanie pozwala też ograniczyć nakłady środków na ogrzewanie, zmniejszyć wykorzystanie surowców opałowych i emisję zanieczyszczeń do środowiska. Jedną z technik ocieplania domów jest metoda natryskowa.

Materiały izolacyjne do ocieplania metodą natryskową

Podstawową zasadą stosowaną przy ocieplaniu budynków jest wykonanie szczelnej, nieprzepuszczalnej powłoki, która zabezpieczy wnętrze przez stratami energii cieplnej. Materiał wykorzystany do takiej izolacji musi charakteryzować się określonymi cechami. Wśród nich znacząca jest wysoka zdolność termoizolacyjna. Taki warunek spełnia pianka PUR będąca połączeniem dwóch składników: izocyjanianu oraz poliolu. Uzyskiwana w ten sposób mieszanina w warunkach zewnętrznych rośnie i wypełnia się powietrzem, a następnie sztywnieje, tworząc zwartą strukturę.

Poza termoizolacyjnością pianka poliuretanowa posiada też wiele innych cennych właściwości. Jedną z nich jest odporność na wodę i czynniki biologiczne. Oznacza to, że nawet podczas opadów deszczu czy roztopów wilgoć nie będzie przedostawać się przez ocieplenie. Nie wniknie również do wnętrza, gdzie kumulowana zapewniłaby idealne środowisko do rozwoju pleśni.

Pianka poliuretanowa jest ponadto trudnopalna, dlatego dodatkowo zmniejsza zagrożenie pożarowe budynku. Podczas ewentualnego poddawania działaniu ognia materiał ten nie powoduje powstawania toksycznych dymów i nie wydziela żadnych innych szkodliwych substancji. Tworzywo jest całkowicie obojętne dla organizmu, bezzapachowe, neutralne chemicznie i odporne na zmienne temperatury. To więc idealny materiał izolacyjny do budynków.

Zalety ocieplania domów metodą natryskową

Podział pianki poliuretanowej na twardą i miękką przynosi wiele korzyści podczas ocieplania domów. Dzięki takiemu zróżnicowaniu możliwe jest jej zastosowanie w każdej strefie domu, począwszy od piwnic i fundamentów aż po stropy. Dostosowanie parametrów materiału do specyfiki konstrukcji, działających na nią sił i czynników środowiskowych pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów.

Drugą ważną cechą pianki PUR jest stan skupienia materiału. Podawany przez specjalne dysze może być wtłaczany nawet w najmniejsze szczeliny. Po wtryśnięciu do otworu pianka rozszerza swoją objętość, szczelnie wypełniając wszystkie zakamarki. Po jej zastygnięciu i stwardnieniu otrzymujemy wyjątkowo szczelną, pozbawiona przerw izolację.

Specjalizująca się w ocieplaniu natryskowym firma Pur-Ko Konrad Kwiatkowski do wykonania takich termoizolacji wykorzystuje specjalistyczne urządzenia. Pozwalają one na mieszanie składników w miejscu wykonywania usługi. Dzięki temu pianka powstaje bezpośrednio przed jej użyciem i zachowuje swoje płynne właściwości. Po uszczelnieniu powstaje zatem odporny na warunki zewnętrzne izolator. Co więcej metoda ta jest o wiele tańsza od klasycznego oklejania płytami, ponieważ nie wymaga tak dużego nakładu pracy i nie generuje strat materiałowych. Ocieplanie domów metodą wtryskową można wykonywać o każdej porze roku, także zimą podczas dużych mrozów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz