Materiał Partnera

Tajniki pizzy idealnej

Tajniki pizzy idealnej

Myślisz Włochy, mówisz pizza. Niesamowity sukces na całym świecie odniosło jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni włoskiej. Wciąż wiedzie prym wśród dań zamawianych na wynos. Pizzerie pojawiają się jak grzyby po deszczu, nawet w małych miejscowościach i gości w nich nie brakuje. Carpiciosa, Margherita, a może Pepperoni? Co sprawia, że pizzą zajadają się miliony ludzi? Jaka powinna być pizza idealna?

Mąka ma znaczenie

Podstawowym składnikiem każdej pizzy, stanowiącym o jej wyjątkowym smaku jest bezapelacyjnie ciasto. Tutaj klucz do sukcesu stanowi mąka. Przy jej wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na symbol. Oznacza on stopień przetworzenia surowca. Im wyższy numer, tym mąka bogatsza jest w składniki odżywcze i minerały. Niski typ świadczy o tym, że mąka jest zmielona, a jej kolor bardzo jasny. Najlepsza mąka typu 00 zbliża pizzę do jej włoskiego oryginału. Zawiera 12,5% glutenu, dlatego po upieczeniu jest elastyczna, a boki wypełnione powietrzem. Popularną „zerówkę” rzadko można spotkać w sklepach stacjonarnych, jedynym wyjściem jest zamówienie jej przez Internet ze sklepów z prawdziwą włoską żywnością. Tradycyjna polska mąka tortowa typu 450 łatwo się wyrabia, uniwersalna 480 z kolei jest lepsza po wyciągnięciu z pieca. Niezbędnym składnikiem są także drożdże, suche lub świeże. Razem z letnią wodą i odrobiną soli tworzą zaczyn, który najpierw musi swoje odstać, żeby urosnąć. Zazwyczaj to około 2 godzin. Dopiero później dodaje się do niego mąkę. Odrobina oleju bądź oliwy sprawi, że ciasto będzie bardziej elastyczne, co ułatwi formowanie kształtu pizzy. Wyrabianie ciasta powinno odbywać się ręcznie, tak jak w pizzerii Pizza Box w Krynicy Morskiej, dla uzyskania idealnej konsystencji. Pizzermani zalecają również, by gotowe ciasto także odstawić na jakiś czas, najlepiej na cały dzień do lodówki. Spowoduje to ulotnienie się glutenu, który niejednokrotnie jest sprawcą niestrawności po zjedzeniu pizzy.

Amore pomidore

Bazowy sos do pizzy to najczęściej zmiksowane pomidory pelati lub przecier pomidorowy z przyprawami. Aromatyczny czosnek, bazylia podkreślą wyjątkowy smak sosu, oczywiście nie może zabraknąć soli i pieprzu, czasami też odrobiny cukru dla przełamania smaku pomidora. Sos musi być odpowiednio gęsty. Najlepiej przygotować go wcześniej, by jego składniki przysłowiowo „się przegryzły”. Zabójstwem w tym przypadku byłoby użycie ketchupu. Włosi by nam tego nie wybaczyli.

Ser i przyjaciele

Ciasto i sos już mamy, czas na składniki. Brakuje jeszcze sera, czyli prawdziwej mozzarelli z mleka bawolego. Do tego bazylia i pizza gotowa. Ta najprostsza najbardziej uwielbiana przez Włochów w Polsce nie ma zbyt wielu zwolenników. U nas przyjęło się, że im więcej, tym lepiej. A to nie do końca trafne stwierdzenie. Dodatków powinno być tyle, by ciasto je udźwignęło i nie opadało. Pozostaje jeszcze kwestia polania pizzy sosem, zazwyczaj czosnkowym. To polski zwyczaj, tradycyjnie bowiem pizze skrapia się oliwą z dodatkiem czosnku lub bazylii. Jeśli zaś wspomniany sos robiony jest z naturalnych, świeżych, dobrej jakości składników, nic nie stoi na przeszkodzie, by delikatnie posmarować ulubioną pizzę. Takie sosy znajdziemy w Pizza Box w Krynicy Morskiej.

Opracowanie:
Krynica Morska, Bulwar Słoneczny (przy wejściu na plażę nr 26)
tel. 504 196 271
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz