Artykuł sponsorowany

Tajemnice mikroskopów elektronowych – laboratorium naukowe

Tajemnice mikroskopów elektronowych – laboratorium naukowe

Pojawienie się mikroskopów elektronowych bez wątpienia zrewolucjonizowało postrzeganie rzeczywistości. Dzięki nim możemy zobaczyć to, co niezauważalne gołym okiem. Nic dziwnego, że obecnie mikroskopy elektronowe zajmują czołowe miejsce w laboratoriach i różnorodnych placówkach naukowych. Za ich pośrednictwem możemy zgłębiać tajemnice świata.

Pierwszy mikroskop elektronowy skonstruował w 1931 roku Ernst Ruska razem z Maksem Knollem w Berlinie. To niezwykłe urządzenie wykorzystuje do obrazowania wiązkę elektronów i pozwala badać strukturę materii na poziomie atomowym. Obecnie, mikroskop elektronowy jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego szanowanego laboratorium naukowego.

Typy mikroskopów elektronowych

Mikroskopy elektronowe dzielimy na skaningowe oraz transmisyjne. Te pierwsze polegają na analizowaniu niewielkiego obszaru, który traktowany jest jako punkt. Obraz powstaje poprzez zebranie informacji z kolejno badanych punktów. Natomiast mikroskopy transmisyjne rejestrują elektrony przechodzące przez próbkę, która musi być cienką płytką o grubości mniejszej od 0,1 mikrometra. Niestety, przygotowanie tego typu próbki jest czasochłonne i skomplikowane, przez co może ograniczać zastosowanie mikroskopu.

Przeznaczenie mikroskopów

Dzięki mikroskopom elektronowym jesteśmy w stanie uzyskać wyjątkowo efektowne obrazy związane niemalże ze wszystkimi dziedzinami nauki. Jedynym ograniczeniem jest konieczność wykonywania badania w próżni i przewodnictwo elektryczne próbki. Gdy mamy do czynienia z mikroskopem transmisyjnym wykonujemy tak zwane repliki, które polegają na tym, że badaną próbkę napyla się cienką warstwą metalu (w tym celu doskonale sprawdza się złoto), a następnie usuwa się oryginalną próbkę i wykonuje obraz repliki. Natomiast, gdy korzystamy z mikroskopii skaningowej, próbkę także napylamy metalem, jednak nie musimy usuwać próbki właściwej.

Wyposażenie laboratorium

Niewątpliwie mikroskopy elektronowe powinny znaleźć się na wyposażeniu każdej placówki badawczej z aspiracjami. Jeżeli planujesz zamówić to zaawansowane technologicznie urządzenie, postaw na miejsce, które cieszy się renomą i uznaniem w branży, jak np. firma Jeol, która oprócz mikroskopów elektronowych najwyższej klasy oferuje także inny sprzęt potrzebny w laboratorium, m.in. urządzenia analityczne i wysokiej jakości półprzewodniki.

Mikroskopy elektronowe zrewolucjonizowały świat nauki – dzięki nim potrafimy dostrzec to, co jest nieosiągalne dla naszych oczu. Możemy badać otaczającą nas rzeczywistość i odkrywać rządzące nią prawa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz