Materiał Partnera

Szynoprzewody oświetleniowe jako element aranżacji

Szynoprzewody oświetleniowe jako element aranżacji

Planujesz instalację oświetlenia w dużym pomieszczeniu, ale chcesz uniknąć osobnego montażu wielu lamp na suficie? A może po prostu szukasz rozwiązania, które będzie wyróżniało się na tle tradycyjnych sposobów oświetlania wnętrz? Bez względu na twoje motywacje i upodobania, warto przyjrzeć się możliwościom, jakie dają w aranżacji systemy szynoprzewodów. Dowiedz się o nich więcej i zdecyduj, czy taki pomysł ci odpowiada.

System szynoprzewodów - niebanalna funkcjonalność

Wyobraź sobie nowoczesną galerię sztuki, w której każdemu z dzieł, wiszących obok siebie na ścianie, trzeba zapewnić indywidualne oświetlenie. Najdogodniejszym miejscem montażu źródeł światła będzie sufit. Jednak oddzielna instalacja każdej lampy czy reflektora wymaga dość uciążliwych działań. Jak uniknąć kłucia tynku w wielu miejscach? Co zrobić, by instalacja oświetleniowa była elastyczna na tyle, by w przyszłości łatwo dopasować ją do wymagań kolejnych ekspozycji?

Szynoprzewody umożliwiają tworzenie elastycznych układów oświetleniowych, montowanych do sufitu. Poszczególne źródła światła w systemie mocowane są do szyny, która podtrzymuje je, ale też pozwala na zmianę położenia poszczególnych elementów na jej długości. W sytuacji, gdy zależy nam na swobodnym operowaniu kierunkiem światła, system możemy oprzeć na reflektorach z ruchomym źródłem światła – opowiada nasz rozmówca z  firmy Phenomena Light, dystrybutor produktów marki Nowodvorski.

Do jakich wnętrz pasują szynoprzewody?

Powyższy przykład wskazuje, że systemy  oświetleniowe na szynoprzewodach to praktyczne rozwiązanie do wnętrz użytkowych. Rzeczywiście, są chętnie wykorzystywane nie tylko we wspomnianych galeriach, ale także w biurowcach, hotelach, restauracjach, a nawet w zakładach przemysłowych.

Jednak coraz częściej po szynoprzewody sięgają również projektanci wnętrz prywatnych. Systemy tego typu doskonale prezentują się w aranżacjach nowoczesnych, gdzie w zależności od dobranych lamp, przywodzą skojarzenia z ich pierwotnymi zastosowaniami lub zupełnie odcinają się od swoich korzeni.

Montaż wiszących lamp na szynoprzewodach pozwala zatrzeć skojarzenia z przemysłowym wykorzystaniem takich układów. Rozwiązania tego typu sprawdzą się i w jadalni, i w pokoju dziecięcym czy młodzieżowym. Szeroki wybór reflektorów do szynoprzewodów pozwala wkomponować system zarówno do loftu w stylu industrialnym, jak również w nowoczesnej, ale wciąż nastrojowej sypialni.

Co ważne, szynoprzewody oświetleniowe mogą być stosowane jako główne źródło światła, np., w długim korytarzu bądź pokoju dziennym albo w charakterze oświetlenia punktowego. Decydując się na szynę trójfazową, będziesz mógł oddzielnie sterować poszczególnymi lampami, co da ci jeszcze większe możliwości modyfikacji oświetlenia, a przez to i nastroju we wnętrzu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz