Materiał Partnera

Szukasz pracy? - Skorzystaj z usług agencji pośrednictwa pracy

Szukasz pracy? - Skorzystaj z usług agencji pośrednictwa pracy

Proces rekrutacji w Polsce przyjmuje wzorce zachodnie. Głównym źródłem poszukiwania pracy jest dziś Internet, a nie ogłoszenia umieszczane w gazetach, czy bezpośrednio na tablicach zakładów i firm. Wysyłamy nasze aplikacje przez portale i strony www, a następnie po prostu czekamy na kontakt ze strony potencjalnego pracodawcy. Chętnie korzystamy także z agencji pośrednictwa pracy - dlaczego i czy rzeczywiście warto?

Jak działa agencja pracy?

Agencje pracy działają zwykle na zlecenie prywatnych firm, które nie są w stanie realizować dużych projektów rekrutacyjnych, ponieważ nie mają odpowiednich działów HR. To dla takich firm dogodne rozwiązanie - nie muszą obciążać swoich obecnych pracowników dodatkowymi zadaniami, a proces rekrutacji przebiega znacznie sprawniej. Rekrutacja jest przeprowadzona w sposób profesjonalny. Agencja pośrednictwa pracy zawsze będzie starała się wybrać jak najlepszego, najbardziej doświadczonego i wydajnego pracownika. Każda agencja ma swoje indywidualne metody weryfikacji listów motywacyjnych i CV oraz przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, które dopasowywane są do potrzeb firmy zlecającej znalezienie nowego pracownika. A jakie profity z korzystania z agencji pośrednictwa pracy ma osoba, która poszukuje dla siebie nowego zajęcia?

Profity dla poszukującego pracy

Kandydat, który poszukuje pracy, powinien zdawać sobie sprawę, jak wiele plusów daje korzystanie z pomocy agencji pośrednictwa. Może liczyć na w pełni profesjonalną obsługę. Rekrutacją w agencji zajmują się wykwalifikowane osoby, które rzetelnie ocenią możliwości kandydata. Mało kto szuka pracy na chwilę - mówi nam przedstawiciel Agencji Pośrednictwa Pracy D&D ze śląska. Większość z nas jest zainteresowana pracą stałą, bądź pracą tymczasową, ale na konkretny okres. Agencja pracy kieruje rekrutacją w taki sposób, by obie strony były zadowolone - zarówno firma, która ją zleca, jak i kandydat, który nie zostanie zwolniony ze swojego nowego stanowiska po miesiącu próbnym. Agencje pośrednictwa pracy może przeprowadzić z nami testy osobowościowe, czy językowe. To będą dla nas cenne informacje - uwagi lub feedback pracownika agencji pomogą nam w dalszych poszukiwaniach, lub będą informacją na przyszłość, kiedy zdecydujemy się zmienić pracę. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz