Materiał Partnera

Szczepienia ochronne psów. Co warto wiedzieć?

Szczepienia ochronne psów. Co warto wiedzieć?

Decydując się na zakup, adopcję lub przygarnięcie psa, trzeba pamiętać o tym, że zwierzę to będzie wymagało nie tylko zorganizowania mu miejsca do spania, ale także zapewnienia mu prawidłowego żywienia i opieki weterynaryjnej. Dlaczego trzeba szczepić psy? Jakie szczepienia ochronne są wymagane prawem, a jakie możemy wykonać dodatkowo? Sprawdź i zadbaj w prawidłowy sposób o zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela.

Czemu służą szczepienia ochronne psów?

Szczepienia ochronne psów są wykonywane w celu uniknięcia zachorowania zwierzęcia na choroby zakaźne. Spełniają one taką samą funkcję, jak szczepienia ochronne, którym poddajemy nasze dzieci.

- Szczepienia psów są niezwykle ważne dla zdrowia czworonogów oraz komfortu ich właścicieli. Każda choroba pupila powoduje ogromny stres, a przedwczesna śmierć zwierzęcia z powodu zaniedbań właściciela to wyjątkowe obciążenie dla psychiki. Psy trzeba szczepić, aby zapewnić im ochronę przed trudnymi w leczeniu i często śmiertelnymi chorobami zakaźnymi – wyjaśnia ekspert z Gabinetu Weterynaryjnego ELZA ze Świdnika.

Jakie szczepienia ochronne psów są obowiązkowe?

Jako właściciele czworonogów, mamy obowiązek zgłosić się do weterynarza na szczepienia ochronne psów przeciwko wściekliźnie. Musi ono być wykonywane raz do roku, a obowiązkiem właściciela zwierzęcia jest posiadanie dowodu szczepienia w postaci wpisu do książeczki zdrowia czworonoga, paszportu lub zaświadczenia od weterynarza.

Brak ważnego szczepienia na wściekliznę niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji nie tylko dla właściciela czworonoga, ale także samego zwierzęcia oraz osoby, którą np. ono ugryzie. Nawet niewielka rana, spowodowana przez niezaszczepionego psa, u którego wcale nie muszą występować żadne objawy wścieklizny, to konieczność obserwacji weterynaryjnej zwierzęcia. Osoba pogryziona jest obserwowana pod kątem pojawiających się dolegliwości, a lekarz chorób zakaźnych podejmuje ewentualną decyzję dotyczącą podania szczepionki przeciwko wściekliźnie. Przy podrapaniu czy pogryzieniu przez zwierzę – niezależnie od tego, czy było zaszczepione, czy nie – lekarz może zdecydować także o podaniu zastrzyku przeciwtężcowego.

Warto pamiętać, że niezaszczepienie czworonoga na wściekliznę jest wykroczeniem i może zakończyć się grzywną w wysokości do 5 000 zł. Właściciel ma obowiązek zaszczepić psa w terminie 30 dni od momentu, kiedy zwierzę ukończy trzeci miesiąc życia; szczepienie przeciwko wściekliźnie musi być powtarzane raz do roku. Szczeniaki, które nie mogą zostać zaszczepione ze względu na wiek, nie powinny mieć kontaktu ze zwierzętami, które nie są zaszczepione lub/i są podejrzane o chorobę (wściekliznę lub inna chorobę zakaźną).

Oprócz szczepień obowiązkowych warto wykonać także szczepienia dodatkowe, które chronią psa przed równie groźnymi, jak wścieklizna chorobami np. nosówką, parwowirozą, wirusowym zapaleniem wątroby.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz