Artykuł sponsorowany

Systemy sygnalizujące i chroniące na wypadek pożaru w budynku

Systemy sygnalizujące i chroniące na wypadek pożaru w budynku

Rozprzestrzeniający się na terenie obiektu użytkowego pożar to ogromne zagrożenie dla użytkowników budynku. Ogień musi zostać w krótkim czasie wykryty i ugaszony. Z tego względu w inteligentnych, nowoczesnych konstrukcjach montuje się specjalne systemy sygnalizujące i chroniące właśnie na wypadek pożaru. Jaka jest zasada ich działania i w jakich obiektach sprawdzą się najlepiej?

Czym jest system sygnalizacji pożarowej?

Szybkie rozpoznawanie zagrożenia w postaci ognia we wnętrzu budynku jest kluczowe do efektywnej ewakuacji oraz zaalarmowania służb ratunkowych. Nie dziwi zatem fakt montowania w obiektach użytkowych systemu sygnalizacji pożarowej. Jest to rozwiązanie opierające się na rozmieszczeniu w kluczowych punktach budynku specjalnych czujników, które rejestrują m.in. zmiany temperatury. Są one także wrażliwe na pojawienie się dymu. Wykryte w ten sposób zagrożenie powoduje uruchomienie się alarmu.

System sygnalizacji pożarowej nie tylko może być zainstalowany w obiektach, ale niekiedy nawet musi pozostać integralną częścią ich wyposażenia. Mowa o budynkach użytkowanych przez wiele osób jednocześnie, np. galeriach handlowych, halach sportowych, kinach, szpitalach czy muzeach. SSP pozwala na szybkie wykrycie pożaru i przekazanie zgłoszenia do służb ratunkowych, co z kolei powoduje krótki czas reakcji oraz dotarcia pomocy na miejsce zdarzenia. Jak jeszcze można zabezpieczyć budynek na takie okoliczności?

Jak usprawnić ewakuację budynku w trakcie pożaru?

Rozpoznanie zagrożenia w postaci pożaru przez SSP jest kluczowe w sprawnej organizacji ewakuacji użytkowników obiektu, w którym zlokalizowano rozprzestrzeniający się ogień. Opuszczenie budynku w takiej sytuacji może być jednak znacząco utrudnione przez pojawiające się dymy i gazy pożarowe. Nie tylko utrudniają widoczność, ale stanowią również bezpośrednie zagrożenie dla życia ze względu na ich szkodliwość. Trujących substancji można się jednak w krótkim czasie pozbyć z wnętrz.

Pomocne są w tym zakresie systemy oddymiania i napowietrzania montowane przez firmę Damir. Specjaliści przygotują wspomniane układy tak, by w krótkim czasie usuwały one powstałe w wyniku pożaru dymy i gazy. Systemy te współgrają zarówno z wentylacją grawitacyjną, jak i mechaniczną. Wszechstronność jest ich dużą zaletą, podobnie jak spora efektywność. Wraz z systemem sygnalizacji pożarowej stanowią kompleksową ochronę na wypadek zaprószenia ognia w budynku. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie ich z dodatkowym układem w postaci dźwiękowego systemu ostrzegania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz