Artykuł sponsorowany

Systemy nawadniające, jak je założyć by spełniały swą funkcję?

Systemy nawadniające, jak je założyć by spełniały swą funkcję?

Piękny ogród czy zadbany zielony trawnik jest marzeniem nie tylko działkowca, czy właściciela domu z atrakcyjnym kawałkiem ziemi wokół posesji. Coraz częściej również otoczenia firm budowanych na peryferiach miast, aby wpisywały się w krajobraz, mają wokół biurowców i hal tereny zielone. Ktokolwiek nie byłby właścicielem ogrodu, czy też trawnika, musi dokonać wielu starań, aby utrzymać go w nienagannym stanie, również w okresie letnich upałów.

Ładny ogród powinien cechować się dobraną do charakteru miejsca roślinnością, zarówno pod względem wysokości, jak i chociażby koloru i pór kwitnienia roślin, czy też ogólnym zarysem, kształtem rośliny. Ważne jest zatem, aby nim zakupimy rośliny, maksymalnie dużo dowiedzieć się o upodobaniach roślin, jakie próbujemy nasadzić.


Projekt instalacji nawadniającej a projekt ogrodu

Kluczem do sukcesu w przypadku zarówno projektu ogrodu, jak i projektu instalacji nawadniającej jest projekt. Tylko on pozwoli ci:

  • stworzyć funkcjonalny i piękny ogród, uwzględniający zarówno rozłożenie poszczególnych stref w ogrodzie,

  • zaspokoić potrzeby nasadzonych roślin ozdobnych i krzewów na wodę (w ujęciu dobowym i sezonowym)

  • sprawi, że twój ogród będzie zadowalał wszystkich użytkowników, co ma ogromne znaczenie przy projektowaniu ogrodów dla rodzin z dziećmi.

Jednak ile by się nie zastanawiał, nad rozłożeniem stref wypoczynku, zabaw, rekreacji, podstawą pięknie prezentującego się ogrodu (który nie będzie dla nas nadmiernym obciążeniem w okresie wiosenno-letnich okresów suszy) jest dobrze zaprojektowany system instalacji nawadniającej. Najbezpieczniej jest udać się z ogólnym szkicem naszego wymarzonego terenu zielonego do firmy specjalizującej się w zakładaniu ogrodów i nawadnianiu ich, takiej jak, chociażby firma Garden Park.

Istota systemu nawadniającego, w czym tkwi problem?

Powiedzmy sobie szczerze, o istocie systemu nawadniającego rośliny mało kto z nas wie na tyle dużo, aby wykonać go samodzielnie tak, aby spełniał on swą funkcję, wtedy kiedy będziemy go najbardziej potrzebować, czyli w trakcie upałów i naszych wyjazdów służbowych, czy też urlopów.

Poprawnie wykonana instalacja nawadniająca będzie dobrana do kilku ważnych czynników:

  • Uwzględni wymiar ogrodu (nie będzie zraszać terenów przyległych działek, zwiększając tym samym koszty eksploatacyjne systemu)

  • Będzie obejmować wyłącznie teren, który ma być stricte objęty nawadnianiem (omijając np. oczka wodne, place rekreacyjne wykonane z nawierzchni niewymagającej zraszania)

  • Będzie uwzględniać ilość potrzebnej wody pod gatunki nasadzonej roślinności (poprawa ekonomiki systemu nawadniającego).

Tylko doświadczenie i bogata wiedza merytoryczna pozwala na takie rozmieszczenie zraszaczy, studzienek przyłączeniowych i rur zasilających, aby spełniać powyższe czynniki. Samodzielne prace nad projektem ogrodu i partyzanckie, prowizoryczne budowanie na oko systemów zaopatrywania roślin w wodę, może skończyć się nie tylko naszą frustracją, ale również zniszczeniem roślin, które otrzymają albo za mało, albo zbyt dużo wody względem swoich potrzeb.

Opracowanie:
Ząbki, Żabia 5
tel. 501 754 806
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży