Artykuł sponsorowany

Suwmiarki – uniwersalne narzędzia pomiarowe dla amatora i profesjonalisty

Suwmiarki – uniwersalne narzędzia pomiarowe dla amatora i profesjonalisty

Wykonywanie dokładnych pomiarów to czynność, bez której nie obejdzie się zarówno żaden majsterkowicz amator, jak i profesjonalista na placu budowy lub w warsztacie. Na szczęście współczesny rynek oferuje szeroki wachlarz różnorodnych narzędzi pomiarowych, wyróżniających się precyzją i solidnym wykonaniem, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane nawet w najtrudniejszych warunkach. Warto przy tym wspomnieć, że jednym z podstawowych i uniwersalnych przyrządów, umożliwiających wykonanie różnorodnych pomiarów jest suwmiarka, która powinna znaleźć się w każdej skrzynce  z narzędziami.

Budowa suwmiarki

Suwmiarki stanowią jedną z podstawowych grup przyrządów pomiarowych, stosowanych do pomiaru wielkości geometrycznych elementów niezbędnych w produkcji, warsztacie, garażu, czy w domu. Narzędzia te umożliwiają dokonanie pomiarów zewnętrznych i wewnętrznych wymiarów mierzonych przedmiotów oraz ich głębokości, a wszystko to z dokładnością do setnych części milimetra. Standardowe modele pozwalają na pomiary w zakresie 0 - 150mm, ale największe narzędzia pomiarowe tego typu dają możliwość wymiarowania nawet do 3000mm.

Głównymi elementami, z których składa się każda suwmiarka są:

  • prowadnica - na której znajduje się podziałka,
  • ruchomy suwak,
  • szczęki górne – do pomiarów wewnętrznych,
  • szczęki dolne – do pomiarów zewnętrznych,
  • głębokościomierz – do pomiarów głębokości wymiarowanego przedmiotu,
  • element na którym odczytywany jest wynik pomiaru.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Wydawać by się mogło, że suwmiarki są stosunkowo prostym narzędziem pomiarowym. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku ich budowa i precyzja pomiaru w dużym stopniu zależą od rodzaju i dokładności urządzenia odczytowego. Wynika to z faktu, że tego typu przyrządy można podzielić właśnie ze względu na sposób odczytu wartości mierzonego wymiaru, a co za tym idzie wyróżnić należy:

  • suwmiarki noniuszowe, zwane też analogowymi – wykorzystujące przy odczytach podziałkę kreskową wykonaną na prowadnicy oraz noniusz na suwaku, czyli dodatkową podziałkę, umożliwiająca odczytanie ułamkowej części wartości podziałki głównej. W suwmiarkach z noniuszem przedziały dokładności wynoszą:

- do 0,1 mm - noniusz 9 lub 19 mm,

- 0,05 mm - noniusz 19 lub 39 mm,

- 0,02 mm - noniusz 49 mm.

  • suwmiarki zegarowe -  posiadające czujnik zegarowy wraz ze specjalną zębatką na prowadnicy,
  • suwmiarki elektroniczne (cyfrowe) - z wykonanym na prowadnicy lub naklejonym liniałem pojemnościowym wraz z elektronicznym wskaźnikiem cyfrowym (wyświetlaczem). W przypadku tego typu przyrządów mogą być one wyposażone w mechanizm indukcyjny lub elektrodowy.

Suwmiarki elektroniczne i zegarowe mają dokładność nawet do 0,01mm.

Poszukiwania idealnej suwmiarki dobrze jest rozpocząć od sprawdzenia co oferują wyspecjalizowani sprzedawcy narzędzi pomiarowych, tacy jak firma Otelo Sp z o.o. Wynika to z faktu, że wybór odpowiedniej suwmiarki powinien być podyktowany konkretnymi potrzebami jej użytkownika oraz warunkami w jakich będzie ona wykorzystywana. Dobrze bowiem pamiętać, że suwmiarka analogowa idealnie sprawdzi się w przypadku osób wykonujących pomiary sporadycznie lub pracujących w środowiskach zakłócających pracę urządzeń elektronicznych. Dodatkowym jej plusem jest również to, że nie musi posiadać żadnego zasilania i jest praktycznie całkowicie odporna na czynniki atmosferyczne. Wybierając przyrząd elektroniczny, warto zadbać aby miał on wzmocnioną i uszczelnioną obudowę, która zabezpieczy jego mechanizm przed wilgocią i pyłami. Niemniej jednak suwmiarka elektroniczna z dużym i czytelnym ekranem, ułatwia pracę w warunkach słabego oświetlenia, zaś jej precyzja oraz wygoda użytkowania sprawiają, że jest to bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla użytkowników domowych, jak i profesjonalistów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz