Artykuł sponsorowany

Studnia w ogrodzie – dobry pomysł?

Studnia w ogrodzie – dobry pomysł?

Projektując ogród warto pomyśleć o własnym źródle wody. Dobrze wykonane studnie małośrednicowe sprawdzą się nie tylko do podlewania kwiatów.

Łatwiejsze niż myślisz

Studnia w przydomowym ogrodzie lub na działce za miastem może być bardzo przydatna podczas podlewania roślin, ale – jeśli zostaną wykonane potrzebne badania - woda, którą będziemy z niej czerpać, może nadawać się także do szerszych zastosowań. Niewątpliwym atutem ogrodowej studni jest też jej atrakcyjny wygląd. Odpowiednio zaprojektowana może być fantastyczną, niebanalną ozdobą. Zaprojektowanie studni i jej wykonanie nie jest skomplikowane – pod warunkiem, że powierzymy to zadanie profesjonalistom, którzy będą mogli zbadać wodę i grunt, w którym chcemy wiercić. Planując taką inwestycję, warto najpierw skontaktować się z geologiem, który stwierdzi, czy na naszej działce budowa studni jest możliwa. Profesjonalne firmy świadczące usługi geologiczne nie będą miały problemu z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie – na przykład Nowe Przedsiębiorstwo Geologiczne, żeby określić, czy działka nadaje się do budowy studni, potrzebuje tylko poznać jej dokładną lokalizację.

Oszczędność pieniędzy

Ilość wody zużywanej do podlewania ogrodu zależy oczywiście od jego powierzchni. Im większy ogród, tym więcej zapłacimy za wodę potrzebną do jego nawodnienia. Ale kiedy zdecydujemy się raz zainwestować w budowę studni, wodę, którą będziemy z niej czerpać do podlewania, mamy już zupełnie za darmo. Odpowiednie nawodnienie ogrodu o powierzchni 1000 m2 może kosztować nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Wyliczając koszty trzeba więc pamiętać, że studnia to jednorazowa inwestycja, która będzie nam służyć latami. Dzięki temu mamy pewność, że wydane na nią pieniądze wrócą do naszego portfela.

Od czego zacząć?

Zanim zabierzemy się za rozpoczęcie budowy, trzeba dopełnić formalności. Jeśli budujemy płytką, nieprzekraczającą 30 metrów głębokości studnię, nie musimy załatwiać zgody w urzędach. Ważne tylko, żeby ilość czerpanej wody była mniejsza niż 5 m3 na dobę. Takie studnie spokojnie wystarczą nie tylko, żeby podlać ogród, ale także, żeby zaspokoić całe zapotrzebowanie na wodę dużej rodziny. Jeżeli chcemy wykorzystywać więcej wody, zamiar budowy studni należy zgłosić we właściwym organie administracji architektoniczno-budowlanej. Warto też zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać nasza studnia – dobrze postawić na uniwersalny, ponadczasowy wzór, żeby przy zmianie aranżacji ogrodu wciąż pasowała do otoczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz