Materiał Partnera

Stosowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach

Stosowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach

Wentylację, zarówno grawitacyjną, jak i instalacje wentylacyjne, stosuje się w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi, w tym zarówno mieszkalnych, usługowych, jak i użyteczności publicznej po to, by sprostać zawartym w przepisach wymaganiom dotyczącym jakości powietrza w budynkach i pomieszczeniach, gdzie stale, lub czasowo przebywają ludzie. Aby wentylacja dobrze spełniała swoją rolę, winna być zaprojektowana i wykonana z wielką dbałością.

Wentylacja grawitacyjna a wentylacja mechaniczna

Aby zapewnić odpowiednie warunki wilgotnościowe i termiczne w pomieszczeniach, projektuje się systemy wentylacji zapewniające właściwą wymianę powietrza, a co za tym idzie warunki higieniczne zgodne z przepisami dla konkretnej funkcji tych pomieszczeń. Prawo budowlane i inne ustawy precyzują, jaka objętość wymienianego powietrza jest konieczna dla pomieszczeń, a także jakie są wymagania stawiane danym instalacjom. Precyzuje się tam zarówno wymiary kanałów wentylacyjnych, jak i ciągi wentylacji, inne wymagania bowiem stawiane są wentylacji domowej, inne wentylacji w biurze, a inne wentylacji przemysłowej. Jeśli wentylacja grawitacyjna nie spełnia wymaganych norm dla danej funkcji konieczne staje się zastosowanie urządzeń wentylacyjnych, często wraz z automatyczną centralą odpowiadającą za ich sprawne działanie. W celu uzyskania prawidłowej wentylacji pomieszczeń wykorzystuje się urządzenia nawiewne i wywiewne, których działanie regulowane jest za pomocą automatyki centrali wentylacyjnej. W sytuacji, kiedy wymagane jest tłumienie hałasu, który wytwarzany jest przez pracujące wentylatory, jak to ma miejsce na przykład w przypadku sal kinowych albo widowiskowych, należy w kanałach nawiewnych i wywiewnych zamontować tłumiki hałasu.


Zastosowanie klimatyzacji wewnątrz pomieszczeń

W wielu budynkach usługowych i użyteczności publicznej obok elementów wentylacji stosuje się także klimatyzację. O ile wentylacja mechaniczna jest standardem, to już zastosowanie klimatyzatorów zależy od warunków środowiska wewnętrznego. Zgodnie z normą firma Elektro-Art zajmująca się montażem klimatyzacji dobiera odpowiednie parametry dla stosowanych urządzeń, a pomieszczenia np. handlowe, oświatowe, ochrony zdrowia, urzędy, dzieli się na cztery kategorie, uwzględniając różne poziomy warunków i komfortu zapewnianego użytkownikom. Firmy takie zapewniają również serwis instalacji klimatyzacyjnych i serwis instalacji wentylacyjnych. Rolą urządzeń klimatyzacyjno-wentylacyjnych jest utrzymanie odpowiedniego stanu powietrza, to jest:

  • temperatury,
  • wilgotności
  • prędkości przepływu powietrza,
  • stopnia zanieczyszczenia.

Dlatego najlepsze do tych zastosowań są urządzenia w pełni zautomatyzowane, które dbają o zachowanie właściwych parametrów powietrza.

Opracowanie:
Nosówka 201
tel. 504 953 821
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz