Materiał Partnera

Stomatologia dla zwierząt towarzyszących

Stomatologia dla zwierząt towarzyszących

Zwierzętami towarzyszącymi, są ukochane przez ludzi czworonogi – psy i koty. Wbrew pozorom wcale nie mają one uzębienia znacznie trwalszego i mniej narażonego na działania szkodliwych substancji, co człowiek. To dlatego ważna jest również profilaktyka i leczenie schorzeń w obrębie jamy ustnej u zwierząt. Wielokrotnie ból zęba, ropnie na dziąsłach, czy też nieświeży oddech naszego milusińskiego, znacznie utrudnia funkcjonowanie psa lub kota, a także utrudnia opiekę ich właścicielom. Jednym z najlepszych stomatologów weterynaryjnych, jest zaś Piotr Kruszewski, który działa w miejscowości Skwierzyna.

Stomatologia psów i kotów

Wbrew pozorom dziedzina stomatologii dla psów i kotów, bardzo się rozwinęła. Dzisiaj zwierzęta leczone są zarówno w zakresie usuwania próchnicy oraz uszkodzonych zębów, jak i też ortodoncji, czy nawet implantologii. Są to jednak najczęściej przypadki złożone, które powodują cierpienie zwierzęcia. Podstawowa stomatologia dla psów oraz kotów, obejmuje zatem przede wszystkim usuwanie zajętych czynnikiem chorobowym zębów, a także eliminowaniem kamienia nazębnego. Ważne są również działania profilaktyczne, z którymi powinien zapoznać się każdy właściciel zwierzęcia towarzyszącego.

Profilaktyka stomatologiczna

Jeśli chodzi o psy i koty, bardzo ważne jest to, aby wdrożyć odpowiednią profilaktykę stomatologiczną. Powinna ona składać się przede wszystkim na okresowe wizyty u lekarzy weterynarzy, którzy dodatkowo specjalizują się w dentystyce zwierząt. Często rekomendują oni przeprowadzanie zabiegu eliminowania kamienia nazębnego u psów oraz kotów, np. metodą piaskowania, co pozwala na zatrzymanie procesu powstawania próchnicy, co w przypadku naszych milusińskich często musi skończyć się wyrwaniem zęba. Jeśli chodzi o częstotliwość przeprowadzania tego typu działań specjalistycznych, zależne jest to od indywidualnych uwarunkowań psa lub kota, jego gatunku, a także ogólnego stanu zdrowia. Najczęściej jednak zabieg ten należy powtarzać co kilka miesięcy (od 3 do 6).

Do kolejnych działań profilaktyki stomatologicznej, przy współpracy z weterynarzem, należą: zaproponowanie odpowiednich środków czyszczących zęby psa/kota, stosowanie się do rekomendacji, co do doboru karmy, a także zgłoszenie się na szersze konsultacje, związane ze zdrową dietą, wpływającą również na mocne oraz zdrowe zęby czworonoga. To często pozwala wyeliminować bardzo nieprzyjemny oddech pieska, czy kota!

Gdzie szukać weterynarzy-stomatologów?

W Polsce działa bardzo wielu weterynarzy, którzy nie są jednak dla siebie dużą konkurencją, przy tak olbrzymiej ilości kotów oraz psów, które muszą każdego roku odwiedzać profesjonalne lecznice. Warto jednak podkreślić, że nie każdy specjalista zajmuje się jednak zarówno chirurgią miękką weterynaryjną, jak i też stomatologią. To oni zatem są bardzo pożądani! Przykładem może być praktyka weterynarza Piotra Kruszewskiego, który swój Gabinet Weterynaryjny prowadzi w Skwierzynie. Z pełnym zakresem usług, zapoznasz się zaś na jego stronie www.

Opracowanie:
Skwierzyna, Jana III Sobieskiego działka 162 lok. 1
tel. 519 590 999
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz