Artykuł sponsorowany

Stanowisko pracy — pomiar hałasu, oświetlenia i mikroklimatu.

Stanowisko pracy — pomiar hałasu, oświetlenia i mikroklimatu.

Stanowisko pracy jest podstawowym obszarem każdego pracownika. Warunki tam panujące mogą zarówno sprzyjać efektywności danego pracownika, jak i również ją całkowicie obniżyć. Nie chodzi jednak jedynie o samopoczucie osoby w danej chwili, a o kompleksowe spojrzenie na warunki, które przekładają się nie tylko na sferę zawodową, ale również prywatną. Dlatego należy odpowiednio dbać o warunki stanowisk pracy.

Mikroklimat stanowiska pracy – co to?

Mikroklimat stanowiska pracy to w zasadzie odpowiednik klimatu na Ziemi. W skład mikroklimatu wchodzą parametry takie jak temperatura promieniowania, wilgotność, temperatura i prędkość przepływu powietrza. Wszystkie te parametry składają się na rodzaj środowiska. Wyróżniamy środowisko zimne, w którym ciało pracownika wydaje więcej ciepła, niż pobiera; środowisko umiarkowane, gdy ilość ciepła pobieranego z otoczenia i do niego oddawanego się równoważą; środowisko gorące, gdy ilość ciepła pobieranego z otoczenia jest większa od ilości ciepła oddawanego do otoczenia. Stanowisko zimne może powodować wychłodzenie organizmu, a nawet hipotermię i odmrożenia; stanowisko gorące z kolei prowadzi do podwyższenia temperatury ciała, a dalej i hipertermii i oparzeń. Warunki mikroklimatu stanowiska pracy wpływają na poczucie komfortu cieplnego pracownika, a więc i jego samopoczucie, poprawę koncentracji i efektywności pracy oraz zwiększają jego bezpieczeństwo. Do oceny środowiska cieplnego służy wskaźnik PMV, jednak należy pamiętać, że w jego skład wchodzi szereg zmiennych, od warunków miejsca pracy, po indywidualne predyspozycje każdego człowieka. Różne organizmy reagują różnie na dane warunki, i to, co jest dla jednego komfortowe, dla drugiego jest nieprzyjemne. Badanie mikroklimatu naszego miejsca pracy można przeprowadzić we współpracy z Laboratorium Eskord.

Oświetlenie w miejscu pracy.

Światło należy do podstawowego źródła energii dla Ziemi jako planety. Każdy żywy organizm, w tym my ludzie, potrzebujemy odpowiedniej ilości światła dziennego, która dostarczana do naszego ciała wpływa na nasze samopoczucie. Nie bez powodu w jesienne i zimowe dni, gdy światła jest mało, czujemy się gorzej i jesteśmy bardziej senni, a z kolei wiosną i latem, gdy światła słonecznego jest więcej, czujemy się pełni energii i mamy dobre samopoczucie. Należy w pierwszej kolejności dbać, aby w biurach i innych miejscach pracy dostarczana była odpowiednia ilość światła dziennego. Nie zawsze jest to możliwe, a w sytuacji, gdy używamy światła sztucznego, ten problem został poniekąd rozwiązany. Jednak należy pamiętać, że i światło sztuczne powinno spełniać określone normy, wyrażane w lumenach (lx). Normy wskazują, że w określonych miejscach ilość lumenów nie powinna być zbyt niska – dla przykładu w biurze wartość lumenów nie może być niższa niż 300lx, ale już przy stanowiskach pracy nie niższa niż 500lx. Dla porównania w słoneczny dzień doświadczamy odbioru nawet 100tys. lumenów. Przy okazji światła, którego pomiar wykona za nas Laboratorium Eskord, należy mieć na uwadze barwę światła, która też przekłada się na samopoczucie pracowników, komfort pracy, i która też stanowi kwestię indywidualną.

Hałas w miejscu pracy.

Hałas jest zjawiskiem, które powstaje poprzez albo akumulację różnych dźwięków, lub jest wynikiem działania jednego źródła, gdzie wartość (poziom) dźwięku przekracza indywidualne komfortowe wartości. Długotrwały wpływ hałasu wpływa na nasz układ słuchowy oraz samopoczucie – osoby wystawione na długotrwałe działanie hałasu są rozdrażnione i bardzo nerwowe. Źródłem hałasu może być wszystko, a rolą pracodawcy jest ograniczać ilość dźwięków oraz źródeł dźwięku do minimum. Pomiar natężenia dźwięku przeprowadzi dla nas Laboratorium Eskord. Zgodnie z przepisami prawa szczytowa wartość dźwięku dopuszczalna w otoczeniu wynosi 135 decybeli. Jednak kodeks pracy jasno stanowi, że dla ośmiogodzinnego systemu pracy wynosi on tylko 85 decybeli. Warto jest tych wartości przestrzegać, aby komfort pracy pracownika był jak najwyższy.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz