Artykuł sponsorowany

Stalowe konstrukcje bezpieczeństwa na budowie i w przemyśle.

Stalowe konstrukcje bezpieczeństwa na budowie i w przemyśle.

Wymogi bezpieczeństwa BHP w zakresie poprawności wykonania konstrukcji stalowych, narzucają stosowanie zabezpieczeń w postaci między innymi w postaci balustrad i barierek ochronnych. Wykonywane są one na wymiar i osadzane na obiekcie na stałe lub czasowo. Chronią one przed upadkami z wysokości i urazami podczas prac serwisowych lub urządzeń niebezpiecznych. Przybliżmy rozwiązania konstrukcyjne w tym zakresie.

Podstawowym zabezpieczeniem w dziedzinie konstrukcji stalowych są balustrady i bariery ochronne, które ze względów bezpieczeństwa nie mogą być wykonane w sposób dowolny. Podstawowe wymiary poręczy narzucone przepisami BHP (również w przypadku wykorzystania ich przy domach prywatnych) to:

  • Dolne obramowanie krawężnikowe min. 15cm,
  • Barierka górna na wysokości 1,1m,
  • Barierka środkowa.

Barierka ochronna nie może być dowolnego wymiaru

Zadaniem podstawowym balustrad jest ochrona przed upadkiem osób na wysokości, niekontrolowanym przejściem w pobliżu obszaru niebezpiecznego, czyli niedopuszczeniem do powstania uszczerbku na ciele osób korzystających z danego obiektu. Podobną funkcję, jak mówi Andrzej Kamiński z firmy P. P. H. Grabów, stanowią obrzeża krawężnikowe montowane na wyższych kondygnacjach, które zapobiegają przypadkowym upadkom przedmiotów na niższe piętra. Chodzi tu nie tylko o straty przedmiotów, ale również okaleczenie osób postronnych.

Bariera środkowa pełni rolę ochrony przed wypadnięciem osób korzystających z obiektu, w przypadku ich upadku lub zasłabnięcia. Zlecając produkcję balustrad przemysłowych najlepiej skorzystać z doświadczonej firmy, która dobierze szerokość grubość odpowiednie materiały do miejsc zastosowania, (ważne, aby ugięcie materiałów stalowych nie przekraczało 5 cm).

Klatki bezpieczeństwa i windy dla ochrony ekip remontowych

Oddzielną kategorią zabezpieczeń stalowych w budownictwie są tzw. klatki bezpieczeństwa, chroniące przed niekontrolowanym dostępem do pracujących maszyn oraz będące separacją stanowisk pracy np. ślusarza, który mógłby swoimi działaniami zaszkodzić innym osobom. W przypadku prac pod napięciem przy np. uruchomieniu transformatorów, maszyn elektrycznych stosuje się klatki doświadczalne separujące montera przed chociażby łukiem elektrycznym.

Bez względu na charakter zastosowania (stały lub tymczasowy), na budowie i przemyśle stosuje się windy, które wymagają obecności obudowy windowej celem zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości oraz zastosowania specjalnych sterowników blokujących drzwi dostępowe gdy kabina jest nieosiągalna.

Jak widzimy czy to kraty stalowe, balustrady czy windy i klatki bezpieczeństwa najważniejsze jest solidne i zgodne ze sztuką ich wykonanie, które zachowuje odpowiednie parametry stabilności również pod obciążeniem czy działaniem dużych sił w nagłych sytuacjach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz