Materiał Partnera

Stała współpraca z biurem rachunkowym – obsługa kadrowo-płacowa

Stała współpraca z biurem rachunkowym – obsługa kadrowo-płacowa

Coraz więcej małych, średnich i dużych firm decyduje się na zamykanie własnych działów księgowości, po to, aby wszystkie procesy powierzyć wyspecjalizowanemu biurowi rachunkowemu. Najlepsze z nich swoją ofertę stałej współpracy, kierują do przedsiębiorstw, które przyjęły politykę ewidencjonowania na zasadach ogólnych (księgi rachunkowe, roczne sprawozdania finansowe), jak i uproszczonych (KPiR, ryczałt ewidencjonowany, karty podatkowe).  Nie tylko jednak obsługa księgowo-rachunkowa i podatkowa jest bardzo ważna. Obecnie wiele firm powierza także własne sprawy kadrowo-płacowe!

Zakres obsługi kadrowo-płacowej

Zakres obsługi kadrowo-płacowej świadczonej przez biuro rachunkowe, jest bardzo szeroki i każdorazowo musi być dokładnie określone wraz z klientem. Obecnie firmy korzystają z pomocy w ramach: naliczania wynagrodzeń, tworzenia list płac, obliczania obciążeń (ZUS i PIT), sporządzania rozliczeń i deklaracji, prowadzenia ewidencji poszczególnych pracowników (akta pracownicze), zgłaszania nowych zatrudnionych osób do ZUS, wystawiania świadectw pracy i innych ważnych zaświadczeń, przygotowywania umów o pracę, czy cywilno-prawnych, a także w zakresie obsługi pracowników w związku z urlopami (wypoczynkowymi, macierzyńskimi, zwolnienia chorobowe). Oprócz tego bardzo ważne jest przygotowywanie wraz z właścicielem firmy, bądź zarządem spółki, analiz dotyczących spraw kadrowych i płacowych, które pozwolą między innymi ustalać wysokości płac, czy tworzyć strategie motywacji pracowników.

Metody obsługi kadrowo-płacowej

Zewnętrzna obsługa kadrowo-płacowa firm, jest dzisiaj przez biura rachunkowe prowadzona w bardzo elastyczny sposób. Odpowiedni specjaliści działają zdalnie w specjalnych programach komputerowych, odwiedzają siedziby swoich klientów, a także prowadzą specjalne linie komunikacji telefonicznej, czy też mailowej (i szeroko rozumianej internetowej). Dzięki temu przedsiębiorcy, uzyskują błyskawiczną oraz kompleksową obsługę, bez konieczności tworzenia własnych działów kadrowo-płacowych, czy księgowo-rachunkowych. To zaś pozwala na generowanie znacznych oszczędności finansowych, a także czasowych.

Z jakim biurem rachunkowym podejmować współpracę?

W przypadku chęci podjęcia stałej współpracy z biurem rachunkowym, w ramach obsługi kadrowo-płacowej, warto przede wszystkim zwracać uwagę na szerokość oferty danego podmiotu. Najlepsze z nich są bowiem otwarte na obsługę małych firm, których księgowość opiera się na prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów, a także wielkich spółek, obligatoryjnie zobowiązanych prawnie do tworzenia kont księgowych, ksiąg rachunkowych oraz składania corocznych sprawozdań finansowych. Istotne jest również zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo przekazywania oraz archiwizowania danych. Tu szczególnie ważne są ostatnie regulacje związane z RODO.

Jeśli zatem szukasz certyfikowanego specjalistę o długoletnim doświadczeniu, podejmij współpracę z Biurem Rachunkowym Barbary Kalisz. Potwierdzeniem jego wysokich kompetencji, jest m.in. przejście badań tajemniczego klienta, a także liczne referencje.

Opracowanie:
Żory, Żeromskiego 5
tel. 504 067 791
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz