Artykuł sponsorowany

Środki chemiczne wykorzystywane w spawalnictwie

Środki chemiczne wykorzystywane w spawalnictwie

W procesie spawania można wykorzystywać środki chemiczne, aby w prostszy sposób uzyskać zamierzony efekt. Niektóre z nich umożliwiają czyszczenie odprysków, inne zapewniają ochronę antykorozyjną. Wybrane preparaty muszą jednak być dostosowane do określonego rodzaju materiału. Przy ich wyborze warto także zwracać uwagę na składniki, które mogą wpłynąć na dalszą obróbkę metalu.

Środki antyodpryskowe

Dzięki preparatom antyodpryskowym możliwa jest właściwa ochrona przed odpryskami, które powstają podczas procesu spawania. Szczególnie narażone na nie są dysze gazowe czy końcówki prądowe. Specjalista z firmy Nortech tłumaczy:

Odpowiedni preparat bez negatywnego wpływu na procesy spawalnicze zapobiegnie przyklejaniu się odprysków lub pomoże je usunąć. Niektóre środki dodatkowo mogą zabezpieczać przed utlenianiem i korozją na skutek czynników atmosferycznych.

Środki antyodpryskowe występują w postaci sprayu, płynu lub pasty. Jeśli spawane elementy mają być malowane, cynkowane lub poddawane dalszej obróbce chemicznej, warto sprawdzić, czy preparat nie zawiera silikonu.  

Pasty trawiące i neutralizujące

Pasty trawiące służą do chemicznej obróbki stali wysokostopowych. Usuwają wszelkie zgorzeliny i naloty, które powstały w procesie spawania. Nakłada się je pędzlem na spoiny. Tiksotropowe właściwości umożliwiają stosowanie ich na powierzchniach pionowych. Pasty te zawierają składniki żrące i toksyczne, dlatego używa się je w połączeniu z pastą neutralizującą. Nieużytą pastę trawiącą trzeba neutralizować ze względu na możliwość poparzenia i zatrucia, a także zanieczyszczenie środowiska. Oba rodzaje często są sprzedawane w zestawach, ponieważ stosuje się je do tych samych celów. Różni je jednak stężenie składników, co wpływa na prędkość trawienia.

Środki do badań penetracyjnych

Badania penetracyjne spoin spawalniczych należą do nieniszczących metod badań spawów. Polegają one na zjawisku kapilarności, czyli wnikaniu cieczy do wąskich przestrzeni i wznoszeniu się na nich. Do tego procesu stosuje się specjalne preparaty, które wykrywają pęknięcia, braki w przetopach lub pęcherze powstałe w spoinie spawalniczej. Zestaw preparatów do powierzchniowego badania wymaga użycia penetrantu oraz zmywacza. Podczas spawania używane są także inne akcesoria spawalnicze oraz odpowiednie preparaty, które mają wpływać na ochronę metalu. Należą do nich podkłady antykorozyjne, które stanowią podstawową ochronę przed korozją, jak również stosują wtórną ochronę na zardzewiałych powierzchniach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz