Materiał Partnera

Sprawdzone metody nauki języków obcych

Sprawdzone metody nauki języków obcych

Znajomość języka obcego stanowi niezwykle przydatne „narzędzie”, zarówno w życiu zawodowym, jak i w prywatnym. Każdy z nas chciałby móc swobodnie posługiwać się językiem w mowie i w piśmie. Osiągnięcie takiego poziomu może zapewnić właściwe szkolenie. Jakie metody nauczania przynoszą realne efekty i dlaczego? Jaką szkołę językową wybrać, aby nie tracić cennego czasu i pieniędzy?

Dobra szkoła języków obcych

Obecnie na rynku dostępna jest bogata oferta szkół językowych. Możemy zatem wybierać spośród wielu różnych placówek. Czym warto się kierować w trakcie ich wyboru? Na co należy zwrócić uwagę?

Jednym z kluczowych kryteriów, decydujących o profesjonalizmie danej szkoły, stanowi wpis do Ewidencji szkół i placówek niepublicznych, dokonany przez Wydział Edukacji, odpowiedni dla miasta, w którym jest ona zlokalizowana. Szkoła językowa, która posiada taki wpis zapewnia bowiem warunki edukacji, określone według europejskich standardów.

Kolejnym, niezwykle ważnym kryterium wyboru z pewnością powinno być doświadczenie. Długoletni proces nauczania w szkole pozwala bowiem na znalezienie odpowiednich metod pracy oraz dostosowanie ich do różnego typu uczniów.

Odpowiednia kadra nauczycielska zaś oraz sprawdzone metody nauki języków obcych stanowią klucz do sukcesu.

O wysokiej skuteczności prowadzonych przez daną szkołę kursów, mówi nam poziom zdawalności egzaminów państwowych przez jej uczniów, a także wysokie miejsca, zajmowane przez nich na różnego rodzaju olimpiadach językowych. Tego typu informacje z reguły można znaleźć na stronie wybranej przez nasz placówki. Naturalnie możemy także dopytać o to w szkole.

Z pewnością warto również sprawdzić, jakie opinie krążą na temat danej placówki w sieci. Obecnie internauci bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. 

Skuteczna metoda nauki języka obcego

Dobrą i sprawdzoną metodę nauki języka obcego stanowi metoda komunikacyjna. Dlaczego? Metoda ta opiera się głównie na interakcjach, które umożliwiają niezwykle efektywną naukę języków. Dodatkowo, wzbogacona o nowoczesne techniki, wykorzystujące m.in. materiały multimedialne, pozwala na łatwą weryfikację postępów.

Co jeszcze decyduje o tym, że metoda komunikacyjna jest tak wysoce skuteczna?

Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni ze Szkoły Językowej Cosmopolitan we Wrocławiu: Bardzo ważną rolę podczas przyswajania wiedzy odgrywa liczebność grup. Dlatego też zajęcia w naszej szkole odbywają się w grupach, liczących nie więcej niż 9 osób w przypadku zajęć standardowych oraz maksymalnie 5 w przypadku kursów intensywnych. Po ponad 20 latach nauczania języków obcych w naszej placówce, wiemy, że najlepszym rozwiązaniem są grupy, które tworzą osoby, będące w podobnym wieku oraz na zbliżonym poziomie zaawansowania. Takie kryterium podziału gwarantuje zarówno odpowiednią atmosferę, sprzyjającą nauce, jak i najwyższy stopień produktywności podczas pracy w grupie. Taki model grupy zapewnia także efektywną pracę lektorów.  

Co jeszcze wpływa na skuteczność metody komunikacyjnej? Oprócz liczebności grup znaczący wpływ na efektywność przyswajania wiedzy przez kursantów mają również umiejętności nauczycieli. W dobrych szkołach lektorzy to osoby o wysokich kompetencjach językowych. Pośród nich znajdziemy absolwentów filologii oraz native-speakerów, którzy posiadają zarówno właściwe przygotowanie pedagogiczne, jak i odpowiednie cechy osobowe, pozwalające na bardzo efektywne nauczanie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz