Materiał Partnera

Sposoby wykorzystania palet używanych

Sposoby wykorzystania palet używanych

Palety drewniane służą głównie do transportowania i przechowywania towarów. Od pewnego czasu wkradły się również w łaski projektantów wnętrz. Okazało się, że z tych materiałów mogą powstać niebanalne dekoracje oraz meble, zarówno do domu, jak również do ogrodu. Nawet noszące ślady użytkowania konstrukcje mogą więc otrzymać nowe życie. Poznaj kreatywne sposoby wykorzystania palet.

Niemal w każdym pomieszczeniu możesz wykorzystać palety drewniane. Oprócz salonów i sypialni świetnym miejscem na ich umieszczenie są gabinety. Tu sprawdzają się jako biurka, a w pokojach dziecięcych – w formie regałów na książki czy skrzyń na zabawki. W kuchniach użyjesz ich jako stoliki, półki na przyprawy, na alkohol czy na sztućce. Równie często są wybierane do altan i na tarasy.

Zalety produktów wykonanych z palet

Do produkcji palet wykorzystywane jest drewno. Ten surowiec świetnie wygląda w nowoczesnych wnętrzach, w których dominują naturalne elementy. Nadaje im industrialnego charakteru. Meble drewniane są solidne, lecz drogie. Używane palety często można kupić za grosze, a po odpowiedniej obróbce, oczyszczeniu i odnowieniu zyskać efektowne elementy wyposażenia wnętrz. Ze względu na mnogość zastosowań i wytrzymałość na obciążenia, dobrze wyglądają one także na zewnątrz, jako meble ogrodowe, tarasowe oraz donice i kwietniki.

Co można zrobić z palet?

Pomysłów na wykorzystanie palet we wnętrzach jest mnóstwo. Wszystko zależy od Twojej kreatywności. Najpopularniejsze są siedziska oraz łóżka z palet, które doskonale zastępują meble wykonane z innych popularnych materiałów. Nie tylko modnie wyglądają, ale przede wszystkim zapewniają komfortowy wypoczynek. Pełnią rolę stelaża, na którym możesz umieścić materac oraz gąbkę tapicerską i dekoracyjne poduchy. Cała kompozycja wygląda niezwykle oryginalnie i lekko.

Na zewnątrz palety doskonale sprawdzają się w roli:

  • donic i kwietników,
  • zestawów wypoczynkowych składających się z kanapy, fotelik i stolika kawowego,
  • półek na narzędzia,
  • skrzynek do przechowywania zabawek,
  • płotków i ogrodzeń,
  • leżaków i huśtawek.

Do realizacji powyższych i innych projektów możesz z powodzeniem wykorzystać palety używane. Po odnowieniu i zabezpieczeniu wyglądają jeszcze ciekawiej niż palety nowe. Palety noszące ślady użytkowania albo stylizowane na stare doskonale wpisują się w założenia stylu rustykalnego, kolonialnego, prowansalskiego czy skandynawskiego. Inną opcją jest pomalowanie palet drewnianych na dowolny kolor. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza elementy białe lub szare.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz