Materiał Partnera

Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w powietrzu znajduje się bardzo dużo szkodliwych związków, jak i substancji, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Są one przyczyną takich dolegliwości jak uczucie zmęczenia, bóle głowy, czy złe samopoczucie. Jeżeli w naszym domu nie ma prawidłowo zamontowanej wentylacji, narażamy się właśnie na takie niemiłe dolegliwości oraz choroby dróg oddechowych. Warto dodać, że brak wentylacji w budynku skutkuje wilgocią. Jakie istnieją sposoby wentylacji? Sprawdziliśmy.

Jakie warunki powinna spełniać prawidłowa wentylacja?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie warunki powinna spełniać prawidłowo zamontowana wentylacja. Przede wszystkim powinna ona w ciągły sposób zapewniać przyjemny mikroklimat oraz przede wszystkim dobrej jakości powietrze w pomieszczeniach, a także mieć regulowaną wydajność. Prawidłowo zamontowana instalacja powinna powstrzymać rozwój pleśni, a także usuwać szkodliwe substancje. Jak twierdzi specjalista Grzegorz Januszek, z firmy Rm-Instal, bardzo ważny jest odpowiedni i prawidłowy montaż wentylacji, który powinien zostać wykonany przez fachową ekipę, ponieważ tylko to daje nam pewność, że zostanie ona dobrze montowana.

Rodzaje wentylacji

  • wentylacja naturalna

Ten rodzaj wentylacji jest najskuteczniejszy w zimie, a najsłabszy latem. Jej główną zaletą jest to, że jest tania (niskie koszty eksploatacyjne i inwestycyjne), sprawdza się w pomieszczeniach, w których znajdują się kotły z otwartą komorą spalania lub kominki oraz nie zajmuje dużo miejsca, wymaga jedynie kanałów wywiewnych. Natomiast jej wadą jest to, że jej skuteczności jest uzależniona od warunków atmosferycznych, nie ma możliwości oczyszczania - filtracji powietrza, a także nie ma możliwości odzysku ciepła z wywiewanego powietrza.

  • wentylacja mechaniczno-wyciągowa

Wymiana powietrza jest niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatora.

  • wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa to połączenie wentylacji grawitacyjnej i wyciągowej. Jest to wentylacja dwubiegunowa. Działa jak wentylacja naturalna albo mechaniczna. W dużym stopniu decydują o tym warunki zewnętrzne. Jeśli nie pozwalają na wentylację naturalną, pracują urządzenia mechaniczne. Jeśli natomiast sprzyjają wentylacji naturalnej, urządzenia mechaniczne są wyłączane, a wentylacja naturalna pracuje skutecznie.

  • wentylacja nawiewno-wywiewna

W tym rodzaju wentylacji wymiana powietrza następuje dzięki wentylatorom. Instalacja nawiewno-wywiewna składa się nie tylko z sieci kanałów wywiewnych (zasysają powietrze za pośrednictwem wentylatora z pomieszczenia i wydmuchują je na zewnątrz) i nawiewnych (zasysa powietrze z zewnątrz i tłoczy je do wentylowanych pomieszczeń).

  • rekuperacja

Rekuperator to wymiennik ciepła. To urządzenie, które jest stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej.

Podsumowując, nie powinniśmy mylić wentylacji z klimatyzacją, ponieważ są to dwie różne rzeczy. Klimatyzacją nazywamy proces, który nadaje powietrzu określonych właściwości, na przykład nawilżanie, czy podgrzewania, natomiast wentylacja to cyrkulacja powietrza, która odbywa się pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. To, na jaki rodzaj wentylacji się zdecydujemy, jest zależne od wielu czynników, ale także od naszych indywidualnych potrzeb. Jako ciekawostkę dodajmy, że najdroższą wentylacją jest nawiewno-wywiewna, która kosztuje około 16 tysięcy złotych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz