Sposoby na bezpieczne wynajęcie mieszkania

Sposoby na bezpieczne wynajęcie mieszkania

Po wielu dniach spędzonych na poszukiwaniu idealnego mieszkania wpadła ci w oko świetna oferta? Nie jesteś jednak przekonany czy powinieneś zaufać wynajmującemu? Nie wiesz, jak powinien przebiegać prawidłowy wynajem? Zanim wynajmiesz mieszkanie, przeczytaj, na co powinieneś zwrócić uwagę i jakich sytuacji należy się wystrzegać, aby potem uniknąć przykrych niespodzianek.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu mieszkania?

Najpierw należy porównać treść ogłoszenia z rzeczywistym stanem mieszkania na wynajem. Wszystko powinno wyglądać tak, jak obiecano w ogłoszeniu. Jeżeli wynajmujący napisał, że kuchnia jest duża, a w rzeczywistości kuchnia ta okazuje się małym pomieszczeniem bez okien, oznacza to, że ogłoszenie zostało podkoloryzowane. Nie jest to równoznaczne, z tym że powinieneś zrezygnować z mieszkania. Nie musi być to zapowiedzią problemów, ale jest już znakiem, że powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Zanim wynajmiesz mieszkanie, poproś o pokazanie aktu własności i odpisu z księgi wieczystej. Jest to najważniejsza rzecz przy wynajmie. Odmowa okazania tych dokumentów powinna wzbudzić podejrzenia.

Nigdy nie wynajmuj mieszkania bez umowy. Umowa jest gwarantem dotrzymania złożonych przez obie strony deklaracji. Stanowi zatem zabezpieczenie zarówno dla ciebie, jak i dla właściciela mieszkania. Dlatego, jeżeli właściciel nie chcę jej podpisać, może to być zapowiedź poważnych problemów w przyszłości.

Bezpiecznie jest również skorzystać z usług firmy, która udziela fachowej pomocy w zakresie wynajmu mieszkań. Masz wtedy pewność, że nie zostaniesz oszukany.

Co powinna zawierać umowa najmu?

Wzory standardowych umów można znaleźć w internecie. W standardowej umowie najmu powinny się znaleźć:

  • dane osobowe – zarówno właściciela, jak i najemcy;
  • dane dotyczące mieszkania – adres, powierzchnie;
  • zasady określające rezygnację z mieszkania i ustalenia, które dotyczą okresu wypowiedzenia;
  • kwotę comiesięcznych opłat wraz z określeniem co się na nią składa;
  • wysokość i zasady zwrotu kaucji;
  • protokół zdawczo-odbiorczy wraz ze zdjęciami mieszkania.

Wszystkie te punkty powinny być wpisane w umowę. Dlatego, zanim ją podpiszesz, dokładnie przeczytaj jej treść. Możesz mieć pewność, że rzeczy, które ustaliłeś z właścicielem, będą zrealizowane, tylko wtedy kiedy znalazły się one w umowie. W innym przypadku mogą one zostać niezrealizowane, a ty nie masz żadnego dowodu, który poparłby twoje racje.

Warto zatem pomyśleć o tym, żeby na umowie znalazły się również informacje dotyczące szczegółów naprawy – najlepiej dokładnie określić, które naprawy leżą po stronie wynajmującego, a które po stronie właściciela mieszkania.

Co powinno cię zaniepokoić?

Pamiętaj, że rozmowa z właścicielem to nie przesłuchanie. Jeżeli przy spotkaniu właściciel zadaje zbyt szczegółowe pytania, może to oznaczać, że jest on nadgorliwy. Istnieje duża szansa, że w przyszłości będzie cię nachodził i naruszał twoją prywatność. Zbyt osobiste pytania powinny być dla ciebie ostrzeżeniem.

Jeżeli mieszkanie bardzo przypadło ci do gustu, warto zatem przeprowadzić wywiad środowiskowy. Podpytać sąsiadów jak długo mieszkali poprzedni lokatorzy i dlaczego podjęli decyzję o wyprowadzce.

Rozmowa z sąsiadami pozwoli ci również zorientować się, z jakimi ludźmi będziesz miał do czynienia na co dzień. Pozwoli ci także wybadać plusy i minusy mieszkania w danym bloku i w danej okolicy.

Ile kosztuje wynajem mieszkania?

Ceny mieszkań zależą od jakości i metrażu, ale przede wszystkim od lokalizacji – mieszkania bliżej centrum zawsze będą droższe. Wynajem mieszkania w Warszawie będzie droższy niż wynajem mieszkania w Poznaniu. Koszt wynajęcia dwupokojowego mieszkania o popularnym standardzie w Warszawie na Żoliborzu to średnio 2400 zł miesięcznie, a wynajęcie mieszkania o podobnym standardzie na Pradze Południe to średnio 1600 zł. 

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz