Materiał Partnera

Spływ kajakowy z małymi dziećmi – jak zadbać o ich bezpieczeństwo

Spływ kajakowy z małymi dziećmi – jak zadbać o ich bezpieczeństwo

Z każdym dniem jest coraz cieplej. Coraz częściej planujemy weekend z rodziną na świeżym powietrzu. Warte uwagi i interesujące dla dzieciaków, mogą okazać się spływy kajakowe. Dla tych, którzy kochają wodę, lecz myślą, że ich pociechy są jeszcze za małe na wycieczki kajakiem, mamy super wiadomość – spływy są bezpieczne dla maluchów już od około 2- 3 roku życia. Zobaczmy, jak zadbać o ich bezpieczeństwo?

Do wszystkiego trzeba się przygotować. Tego etapu nie jesteśmy w stanie nijak przeskoczyć, sprytnie ominąć. Pamiętajmy, że dziecko to nie zabawka, ma prawo wiedzieć, co będzie się z nim działo, jakie atrakcje na niego czekają.

Naucz dziecko zachowań w kajaku na sucho

Zrobienie dziecku, które nigdy wcześniej nie miało do czynienia z kajakami, niespodzianki w postaci zabrania go z nienacka nad wodę, kazania mu wsiąść do kajaku, wysiedzieć tam określony czas, (pilnując, by nie wstawało, nie wygłupiało się ze względu na ryzyko wywrotki), może skończyć się:

  • szaloną radością, współpracą w każdej minucie spływu,
  • dzikim buntem, płaczem, krzykiem, totalną dezorganizacją, w konsekwencji rezygnacją z kajaków.

Mamy, jak widzimy 50% szansę na udaną zabawę i równie duże prawdopodobieństwo całkowitej klapy. Wydaje nam się, że nie warto ryzykować i wcześniej zainicjować na sucho, chociażby przy użyciu kredek wizualizacji takiego spływu, wytłumaczyć co wolno, a czego absolutnie dziecko nie powinno robić płynąc. Tak przygotowane dziecko, możemy zaskoczyć niespodzianką i któregoś pięknego dnia, zabrać go na wyczekiwane, upragnione kajaki.

Nie szalej z trasą – na pierwszy raz wybierz spokojną trasę

Organizacja spływów kajakowych z dzieci nie jest prosta, trzeba nie tylko dysponować odpowiednim sprzętem, ale przede wszystkim konieczna jest znajomość trasy od A do Z. Jak podkreślają organizatorzy profesjonalnych spływów kajakowych z firmy Turystyka Kajakowa Wodniak, najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo i fizyczne i psychiczne całej rodziny, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Taką pewność daje wyłącznie doświadczony organizator spływów, który zadba:

  • Dobór kajaków do „wieku” rodziny – kajaki, którymi spływają małe dzieci, są szczególnie wygodne, zazwyczaj 3 lub nawet 4-osobowe,
  • Zadbają o właściwą ilość kajaków – jeden rodzic może mieć pod opieką wyłącznie jedno dziecko, aby mieć pełną kontrolę nad dzieckiem, również na wypadek wywrotki,
  • Omówią wszystkie elementy trasy, wybierając te o spokojnym nurcie, dobierając ilość przerw i atrakcji na brzegu do wieku maluchów.

Bądź gotowy na zmianę planów

Planując z dziećmi spływ 3-4 godzinny, nie bądź zaskoczony, jeśli twoja pociecha uzna w połowie trasy, że ma dość i kończy zabawę „tu i teraz”. W żadnym przypadku nie zmuszaj dziecko by wsiadło do kajaka, postaraj się zmienić jego niechęć na swoją korzyść. Zorganizujcie alternatywną krótką zabawę na brzegu, po której z pewnością dziecko chętnie dokończy spływ. Jeśli organizator spływu rodzinnego nie jest elastyczny – wybierz inną firmę - płynąc z dzieckiem, zawsze miej sporą rezerwę czasową, profesjonalnej firmie o tym przypominać nie musisz.

Opracowanie:
Krutyń 18
tel. 502 534 565
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz