Materiał Partnera

Spisanie testamentu z zapisem windykacyjnym

Spisanie testamentu z zapisem windykacyjnym

Obecnie można zauważyć szerokie zjawisko sporów sądowych związanych ze spadkami. Wielu spadkobierców, niezadowolonych z postanowień testamentów, próbuje je podważyć. W niektórych przypadkach po okazaniu ważnych materiałów dowodowych – np. potwierdzenie tworzenia testamentu przez spadkodawcę pod wpływem groźby – może dojść do jego unieważnienia. Jest to jednak szczególnie trudne, w przypadku testamentów z tak zwanym zapisem windykacyjnym.

Zapis windykacyjny – czym jest?

Zapis windykacyjny został stworzony po to, aby zmarła osoba nie tylko za życia mogła mieć pewność komu przekaże swój dorobek życia, ale także aby, miała pewność, że postanowienia testamentu nie będą podważone po jej śmierci. Zapis windykacyjny dotyczy bowiem wskazanego, określonego rodzaju dóbr, które mają zostać przekazane dla konkretnego spadkobiercy. Może nią być również osoba, niebędąca członkiem rodziny, a także różnego rodzaju fundacje, instytucje itd. W takim przypadku rodzina ma małe pole do działania przy próbie unieważnienia danego zapisu windykacyjnego. Warto przy tym podkreślić, że przedmiot zapisu windykacyjnego z reguły nie wchodzi do udziałów spadku, zaś pozostała część spadku nieuwzględniona w zapisie będzie podlegała dziedziczeniu na zasadach ogólnych.

Notarialne sporządzanie zapisu windykacyjnego

Sporządzanie zapisu windykacyjnego w testamencie jest możliwe tylko na drodze notarialnej – musi być to akt notarialny. W tym celu należy udać się do dobrej kancelarii zajmującej się prawem spadkowym. Wymaganymi dokumentami będą:

  • dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, czy paszport;
  • dane personalne osób, które zostają powołane do spadku lub zostają zapisobiercami (np. imię, nazwisko, PESEL, imiona rodziców, adres);
  • w przypadku zapisu windykacyjnego, również wszystkie dokumenty dodatkowo pozwalające określić przedmiot zapisu. Mogą nimi być: numer księgi wieczystej nieruchomości, która ma zostać zapisana; marka, numer rejestracyjny i numer identyfikacyjny pojazdu; spis i rejestr kolekcji obrazów itp.

Jeśli jesteś zatem zainteresowany spisaniem testamentu z zapisem windykacyjnym, udaj się do Kancelarii Notarialnej Łukasza Górskiego, który działa w Warszawie, obsługując dzielnice Bemowo, Wola, Śródmieście i Żoliborz.

Przedmiot zapisu windykacyjnego – przykład

Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być samochód, mieszkanie, czy też drogocenna biżuteria, a także dzieła sztuki. W przypadku właśnie tegoż zapisu dotyczącego przekazania wiekowych obrazów, czy rzeźb i rysunków galerii sztuki, dzieci spadkobiercy nie uzyskają spłaty ich wartości. Mogą oni uczestniczyć tylko w procedurze nabycia spadku, który nie został opatrzony zapisem windykacyjnym.

Opracowanie:
Warszawa, Erazma Ciołka 13 lok. 100
tel. 510 606 022
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz