Artykuł sponsorowany

Spirometria w Klinice Zdrowia Piotra Pelcera Sp. z o.o.

Spirometria w Klinice Zdrowia Piotra Pelcera Sp. z o.o.

Objętość i pojemność płuc, a także przepływ powietrza w płucach i oskrzelach – między innymi tego rodzaju informacje można sprawdzić, przeprowadzając badanie czynnościowe układu oddechowego. Dziś dowiesz się, dlaczego się je wykonuje, jakie choroby można w ten sposób wykryć. Powiemy Ci także, jakie grupy osób powinny regularnie poddawać się spirometrii i dlaczego!

Spirometria – jak wygląda, czym jest?

Jest to badanie, które ma sprawdzić stan płuc i oskrzeli oraz wykryć wszelkie nieprawidłowości oddechowe, które mogą być spowodowane konkretnym schorzeniem. Spirometrię wykonuje się za pomocą spirometru, czyli urządzenia, którego historia sięga połowy XIX wieku. Na początku wykorzystywano je do badania osób chorych na gruźlicę. Powracając jednak do samego przebiegu sprawdzania stanu dróg oddechowych – analizę wykonuje się w pozycji siedzącej. Pacjentowi zakłada się klips na nos, co wymusi niejako oddychanie ustami. Następnie na polecenie lekarza osoba badana wdycha i wydycha powietrze do ustnika podłączonego do komputera. Spirometria dzieli się na dwa etapy: dynamiczną, kiedy pacjent oddycha szybko oraz statyczną, gdy te oddechy są spokojne.

Badanie spirometrem jest oczywiście bezbolesne i tak naprawdę dosyć szybkie. Wystarczy kilka minut, aby ocenić stan płuc i oskrzeli. Teraz przejdźmy do tego, kiedy wykonać spirometrię.

Wskazania do wykonania badania spirometrem

Samo badanie zlecone jest przez pulmonologa i może być przeprowadzane na przykład w Klinice Zdrowia Piotra Pelcera. Najczęściej zlecane jest przez lekarza rodzinnego, a czasem pacjenci sami chcą je wykonać, dbając o swoje zdrowie. Warto zapisać się na ten test sprawności płuc i oskrzeli, gdy borykasz się z przewlekłym kaszlem, odczuwasz częste duszności lub ból w klatce piersiowej. Jeśli cierpisz na częste zapalenia ii inne choroby tych narządów, masz astmę, gruźlicę lub nowotwór – badanie to również jest konieczne. Pozwala ono ocenić czy wszystko z oddechem, oskrzelami i płucami jest w porządku.

Do czasu odwołania pandemii COVID 19 badania spirometryczne są zawieszone.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz