Materiał Partnera

Specyfikacja wag samochodowych

Specyfikacja wag samochodowych

Wagi samochodowe wykorzystywane są w wielu branżach. Można je znaleźć zarówno w warsztatach samochodowych, urzędach celnych, ośrodkach produkcji artykułów spożywczych, jak i w gospodarstwach rolnych. To właśnie na podstawie ich pomiarów masy pojazdu ocenia się masę całkowitą ładunku, co pozwala na uczciwą obsługę klientów w handlu. Dowiedz się, czym są wagi samochodowe i kto wykonuje ich montaż.

Wagi samochodowe – charakterystyka

Wagi samochodowe są to urządzenia, które służą do precyzyjnego pomiaru masy stojących na nich pojazdów różnego typu: najczęściej są to samochody dostawcze, ciężarowe, a czasem też maszyny rolnicze. Najczęściej tego typu technologię wykorzystują punkty kontroli celnej, a także działy załadunkowe ośrodków przemysłowo-produkcyjnych. Rynek wag samochodowych oferuje między innymi wagi samochodowe elektroniczne, elektroniczno-mechaniczne, a także mechaniczne. Jeśli chodzi o rodzaj stosowanej nawierzchni najazdowej, można wyróżnić wagi stalowe, wagi betonowe, a także wagi stalowo-betonowe. Rozmiar danej konstrukcji jest najczęściej uzależniony od wykorzystywanych przez dany podmiot pojazdów – punkty kontroli celnej najczęściej posiadają największe z możliwych wag. Warto wiedzieć, że bardzo ważna przy eksploatacji wag jest ich legalizacja, a także ich prawidłowy montaż. Takie usługi oferuje między innymi FHU Waga Krzysztofa Chojnackiego, która wyspecjalizowana jest w naprawach wag, tachografów, klimatyzacji, ogrzewań Webasto, legalizacji i wzorcowaniu wag mechanicznych oraz elektronicznych, a także właśnie w prawidłowym montażu wag samochodowych.

Montaż wag samochodowych

Wszystkie wagi samochodowe są budowane modułowo, co pozwala na ich łatwy transport. Najczęściej są one montowane na twardym i równym podłożu lub też płytkich wylewkach żelbetonowych – w takiej sytuacji wymagane jest wykorzystanie stalowych najazdów i posadowień. Drugim typem nawierzchni dla wag samochodowych najazdowych są prefabrykowane płyty żelbetonowe z najazdami. Niekiedy montaż wag samochodowych wymaga wykorzystania techniki fundamentu żelbetonowego, który wylewany jest w danym miejscu. Warto wiedzieć, że duże znaczenie dla precyzji pomiarów, oprócz samej technologii specjalistycznych komponentów wagi, ma właśnie teren, na którym zostanie ona umieszczona. To dlatego bardzo często należy wykonać odpowiednie odwierty geologiczne, oceniające przydatność terenu do działań pomiarowych. Waga samochodowa musi być bowiem posadowiona na stabilnym, utwardzonym i wypoziomowanym podłożu, dzięki temu można zapewnić jej długotrwałe i prawidłowe użytkowanie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz