Artykuł sponsorowany

Specjalista z Eko-Energia wyjaśnia: z czego są zbudowane i jak działają systemy solarne?

Specjalista z Eko-Energia wyjaśnia: z czego są zbudowane i jak działają systemy solarne?

Instalacje solarne to układy grzewcze, w których najważniejszym elementem jest kolektor słoneczny pełniący funkcję podgrzewacza. Pomimo że z urządzenia mogą być wykorzystywane przez cały rok, największą efektywność osiągają w miesiącach wiosenno-letnich. Ekspert z Eko-Energia wskaże zalety kolektorów płaskich i próżniowych, oraz wymieni pozostałe elementy, z których zbudowane są instalacje.

Systemy solarne – kolektory słoneczne

Kolektory płaskie charakteryzują się długowiecznością i są tańsze niż modele próżniowe. Jak wskazuje specjalista z Eko-Energia, niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Co więcej, urządzenia wykazują większą efektywność w okresach letnich, co rekompensuje niższą wydajność w chłodniejszych miesiącach. Dzięki zastosowaniu funkcji odwróconego obiegu można skierować nagromadzone ciepło i usunąć zalegający na urządzeniu śnieg. Funkcja rewersyjna umożliwi natomiast schłodzenie kolektora w przypadku dłuższej nieobecności domowników.

Kolektory próżniowe mają bardziej złożoną budowę, która umożliwia sprawniejsze przechwytywanie promieniowania rozproszonego. Jako że pochłanianie ciepła nie jest tak mocno uzależnione od temperatury panującej na zewnątrz, urządzenie jest bardziej efektywne w okresach przejściowych. Jeżeli poszukujesz wspomagania do instalacji C.O. warto rozważyć wybór tego urządzenia

– wyjaśnia pracownik Eko-Energia.

Pozostałe elementy instalacji solarnej

Oprócz kolektora instalacje solarne składają się ze zbiornika na wodę, wymiennika ciepła w zbiorniku, pompy cyrkulacyjnej, automatyki sterującej, czynnika grzewczego oraz naczynia wzbiorczego. Jak wskazuje specjalista z Eko-Energia, zbiornik powinien posiadać co najmniej dwie wężownice, co uchroni przed sytuacją, gdy słońca jest zbyt mało, aby nagrzać wodę użytkową. Jeżeli instalacja słoneczna została wykonana poprawnie, różnica między temperaturą nośnika a cieczy dopływającej do kolektora nie powinna być większa niż 15 stopni Celsjusza.

Opracowanie:
Ząbkowice Śląskie, Bohaterów Getta 31
tel. 74 810 05 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz