Materiał Partnera

Spawanie konstrukcji stalowych - co warto wiedzieć?

Spawanie konstrukcji stalowych - co warto wiedzieć?

Konstrukcje stalowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, transporcie oraz gospodarce. Ze stali buduje się obiekty drogowe, pomieszczenia rolnicze, hale fabryczne, magazyny, warsztaty czy elementy infrastruktury. Wszystko to musi zostać odpowiednio zaprojektowane oraz wykonane w odpowiedni sposób, z bardzo rygorystycznymi przepisami. które dotyczą bezpieczeństwa.

Na czym polega spawanie konstrukcji stalowych?

Spawanie to najpopularniejsza stosowana metoda łączenia ze sobą różnych metalowych elementów. Wyróżniamy kilka metod spawania. Do budowania konstrukcji stalowych, najczęściej wykorzystywaną metodą jest metoda zwana MMA, oznaczana również numerem 111. Stosuje się ją do spawania w terenie elementów dużych konstrukcji, takich jak np. szkielety hal i mostów, czy nawet rurociągi, które są narażone na bardzo trudne warunki, takie jak obciążenie lub wysoki napór cieczy. Drugą, również bardzo popularną metodą jest metoda 135/136, nazywana jest MIG/MAG. Metoda ta może być stosowana tylko we wnętrzach, gdzie nie ma silnych podmuchów wiatrów, ponieważ wykorzystuję się do tej metody gazy osłonowe. Wykorzystuje się ją do spawania elementów wykonanych z takich materiałów jak np. stal nierdzewna.

Spawanie konstrukcji stalowych - odpowiednia stal

Stal jest stopem metalicznym, który występuje w różnych odmianach. Stal jest materiałem który można w łatwy sposób uformować, stworzyć z niego konkretne elementy. Nie będzie to stanowić żadnego technologicznego problemu, jednak wymagane są oczywiście odpowiednie umiejętności, doświadczenie oraz miejsce w pracy, aby efekt był zgodny z oczekiwaniami stawianymi przez klienta. Oprócz tych wszystkich aspektów, ważna jest oczywiście stal, którą chcemy wykorzystać do spawania. Najczęściej wybiera się w tym celu gatunek S690Q oraz S235N. Gatunki te gwarantują bardzo wysoką jakość elementów konstrukcji oraz ich kompatybilność z konkretnym typem czy też warunkami eksploatacji. Spawanie najczęściej odbywa się w nowoczesnym parku maszynowym, w którym znajdują się gotowe do użycia i przede wszystkim sprawne urządzenia, takie jak np. wypalarki gazowe, plazmowe bądź laserowe. Służą one do wypalania oraz wycinania poszczególnych elementów konstrukcji. Oprócz dobrej stali, powinniśmy również zwrócić uwagę na profesjonalne firmy, np. IPW Sacharczuk, w której ofercie możemy znaleźć m.in. spawanie konstrukcji stalowych. Zlecając to zadanie porządnej firmie, będziemy mieć pewność, że zostanie to wykonane w odpowiedni sposób, w odpowiednich warunkach oraz przy użyciu odpowiednich produktów.

Opracowanie:
Jawor, Korfantego 17B
tel. 730 757 586
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz