Artykuł sponsorowany

Spawanie elektrodą, gazowe oraz metodami MIG, MAG I TIG – czym się różnią i do jakich materiałów będą odpowiednie?

Spawanie elektrodą, gazowe oraz metodami MIG, MAG I TIG – czym się różnią i do jakich materiałów będą odpowiednie?

Ze względu na różnorodne właściwości metali opracowano bardzo dużo metod spawania, które umożliwiają zespajanie zarówno delikatnych i cienkich, jak i solidnych i grubych elementów. Doświadczeni spawacze doskonale wiedzą, którą z nich zastosować. Jeśli jednak nie masz doświadczenia, warto wiedzieć, które urządzenie przyda Ci się do indywidualnego użytku. Czym różni się spawanie elektrodą, gazowe oraz metodą MIG, MAG i TIG?

Spawanie gazowe

Działanie spawania gazowego jest najprostsze w zdefiniowaniu. Polega na rozgrzaniu gazu palnego w atmosferze tlenu. Pozwala to na wytworzenie bardzo wysokiej temperatury. Zwykle gazem używanym do tej metody jest acetylen. Spawanie gazowe stosuje się w przypadku wszystkich rodzajów stali oraz innych metali nieżelaznych. Płomień acetylenu może osiągnąć nawet 3100°C, dlatego metoda jest bardzo skuteczna i wszechstronna. Gaz ten mimo nieprzyjemnego zapachu nie ma właściwości trujących.

Spawanie elektrodami otulonymi

Jest to jedna z najstarszych metod, często używana w domowych warsztatach. Polega na łączeniu dwóch metalowych elementów, poprzez zetknięcie w danym miejscu z elektrodą. Najkorzystniejsze w tym przypadku jest stosowanie prądu stałego. Metoda ta nie jest uznawana za najlepszą, gdyż powstające często rozpryski mogą powodować nieestetyczne wykończenie. Do spawania tym sposobem są wykorzystywane elektrody w otulinie:

  • kwaśnej (A),
  • rutylowej (R),
  • zasadowej (B),
  • rutylowo-kwaśnej (RA),
  • celulozowej (C),
  • rutylowo-celulozowej (RC).

Spawanie za pomocą elektrody w otulinie wykorzystuje się do stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, staliwa, żeliwa i metali nieżelaznych.

Spawanie w osłonie gazów

Pojawienie się nieco bardziej innowacyjnych urządzeń wyłoniło kolejne trzy metody spawania, które są powszechnie używanie, również w przydomowych warsztatach:

  1. Spawanie MAG – spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych. Wykorzystuje się je do stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych. Jako gazy osłonowe występuje tu przede wszystkim dwutlenek węgla lub mieszanki gazowe (argon, tlen, dwutlenek węgla).
  2. Spawanie MIG – spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. Używane do metali nieżelaznych. Gazem osłonowym jest argon, hel i różne ich mieszanki.
  3. Spawanie TIG – spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych. Podobnie jak w metodzie MIG, głównymi gazami osłonowymi są argon i hel. TIG jest sposobem bardzo precyzyjnym, choć mało wydajnym. Wykorzystuje się je do stali niskostopowych i wysokostopowych, miedzi, aluminium, magnezu oraz niklu.

Profesjonalne firmy świadczące usługi spawalnicze, takie jak np. warszawski MIRAMAR oferują spawanie wszystkimi wymienionymi metodami, co daje duże pole działania zainteresowanym tego typu usługami przedsiębiorcom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz