Materiał Partnera

Smaczne pierogi – w domowym zaciszu lub warszawskiej restauracji

Smaczne pierogi – w domowym zaciszu lub warszawskiej restauracji

– What’s your favourite Polish dish? – Polish dumplings! Nie ulega wątpliwości, że pierogi zaskarbiły sobie szczególną pozycję w naszej ojczyźnie. Ich głównym atutem jest szeroka gama możliwości nadziania oraz różnorodność uzyskanych walorów smakowych mimo z gruntu podobnych przepisów. W wielu domach zyskały one miano rodzinnej tradycji, ale coraz większą popularnością cieszą się miejsca, w których pierogi można zjeść na mieście.

Gdzie na pierogi w Warszawie?

Jeśli zdecydujemy się na spróbowanie mącznych wyrobów lokalnej restauracji, pozytywnie zaskoczyć nas może Pierogarnia Zdrowo Nadziane Elżbieta Węgłowska na Powiślu. Pierogi oferowane w restauracji to nie tylko tradycyjne pierogi ruskie, czy alternatywnie mięsne. Skład i smak ciasta w tym przypadku jest na tyle uniwersalny, że komponuje się z wieloma różnymi rodzajami dodatków. Ciekawą propozycją jest połączenie go z nadzieniem typu śródziemnomorskiego. Powstałe w ten sposób smaczne pierogi z brokułem i dwoma rodzajami serów lub szpinakiem i czosnkiem to kompozycje, na które nie wpadły nasze mamy i babcie. Dania tradycyjne wpisujące się w ramy kuchni polskiej to przede wszystkim pierogi wytrawne, jednak ich słodkie odpowiedniki zyskują coraz większe uznanie. Nadzienie składające się z owoców, takich jak jagody czy maliny z dodatkiem mleka kokosowego lub nasion chia mogą być ciekawym zaskoczeniem, jeśli nasza znajomość gamy smakowej pierogów zamyka się na tradycyjnej wigilijnej wersji z kapustą i grzybami. 

Czego jeszcze nie wiesz o pierogach?

Oprócz różnorodności kształtów i nadzienia pierogi są interesujące także pod względem swojego pochodzenia. Smaczne pierogi – w domowym zaciszu lub warszawskiej restauracji  dotyczących ich nazwy wskazuje na prasłowiańskie korzenie cząstki pir, która oznacza biesiadę. Od zawsze wskazana była więc odświętna okazja do przygotowania tej potrawy. Większość Polaków wie, że dotarły one do nas ze wschodu, jednak mało kto jest świadomy, że pierwotny pomysł nadziewania mącznego ciasta różnorodnym farszem pochodzi z Chin. W Polsce pierogi od dawna są nieodłącznym elementem tradycyjnych wieczerzy wigilijnych, a powodu braku czasu coraz częściej decydujemy się na skorzystanie z pomocy obsługi gastronomicznej. Dla zabieganych miłośników dobrych pierogów przydatnym rozwiązaniem jest skorzystanie z cateringu i zamówienie potrzebnej liczby do domu.


Opracowanie:
Warszawa, Dobra 56/66 lok. A22
tel. 663 730 405
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz