Artykuł sponsorowany

Separacja – ostatnia prosta przed rozwodem czy druga szansa dla małżeństwa

Separacja – ostatnia prosta przed rozwodem czy druga szansa dla małżeństwa

Bardzo często określenie separacja kojarzy się z okresem, kiedy to związek jest tuż przed rozwodem. Nierzadko tak bywa, jednakże nie zawsze, gdyż celem separacji jest umożliwienie osiągnięcia porozumienia się małżonkom, którzy dopiero rozważają zakończenie związku rozwodem. Najczęściej jest to czas specyficznego odpoczynku od siebie, który pozwala obojgu partnerom na zastanowienie się nad wspólną przyszłością. Warto jednak pamiętać, że samo zamieszkanie oddzielnie nie wystarczy aby mówić o separacji.   

Rodzaje separacji

Małżeństwo to związek, który narażony jest na różnego rodzaju problemy oraz zawirowania. I choć małżonkowie, z chwilą zawarcia związku, zobowiązują się do wspólnego życia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli, to niekiedy im się to nie udaje i następuje rozkład pożycia, oznaczający zanik wszelkich więzi łączących małżonków. Zaczynając od więzi uczuciowej, psychicznej przez fizyczną po więzi ekonomiczne i gospodarcze. W takim przypadku, jeszcze do 1999r, jedynym rozwiązaniem jakie przewidywało prawo, było przeprowadzenie sprawy rozwodowej. W chwili obecnej istnieje alternatywa dla rozwodu, którą jest separacja. Należy przy tym pamiętać, że istnieją dwie formy separacji:

  • nieformalna - polegająca na dobrowolnych uzgodnieniach współmałżonków o czasowym rozstaniu. Ten rodzaj separacji nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą się rozwodzić, nie planują prawnie zatwierdzić swojej rozłąki oraz nie uzyskały orzeczenia separacji sądowej, np. ze względu na dobro nieletnich dzieci,
  • oficjalna - jeśli małżonkowie chcą uzyskać dokument poświadczający fakt separacji muszą złożyć w sądzie odpowiedni wniosek. Oficjalne zasądzenie separacji pociąga za sobą wiele skutków prawnych.

Postanowienie o separacji wydaje właściwy sąd okręgowy, po obowiązkowym przeprowadzeniu rozprawy, w czasie której również nakłania obie strony do pojednania. Niemniej jednak separacja nie może być orzeczona jeśli:

  • w jej skutku miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci obojga małżonków,
  • jeśli orzeczenie o separacji nie byłoby zgodne z zasadami współżycia społecznego, np. jeden z małżonków jest chory i wymaga opieki ze strony współmałżonka.

Skutki separacji

Planując złożyć wniosek o separację dobrze jest zasięgnąć porady prawnika, takiego jak Lidawska-Włodzimierska Kamilla, adwokat. Kancelaria adwokacka, gdyż jest to decyzja niosąca ze sobą wiele skutków prawnych, o których nie zawsze pamiętamy i które niekiedy są nieco inne niż w przypadku rozwodu. Dlatego też warto wiedzieć, że;

  • w przeciwieństwie do rozwodu, małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć małżeństwa,
  • pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa,
  • następuje wyłączenie od dziedziczenia, a więc małżonkowie nie dziedziczą po sobie,
  • sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz orzeka, w jakiej wysokości każde z małżonków obowiązane jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka,
  • po separacji małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy,
  • w określonych sytuacjach pomiędzy małżonkami powstaje, nieograniczony czasowo (w przeciwieństwie do rozwodu), obowiązek płacenia alimentów,
  • po orzeczeniu separacji nie można wrócić do starego, np. panieńskiego, nazwiska, jak ma to miejsce w przypadku rozwodu.

Należy zaznaczyć, że złożenie wniosku o separację może okazać się najlepszym wyjściem, w przypadku osób wierzących, które nie uznają rozwodu. Niemniej jednak bardzo dużo par traktuje ten czas jako próbę, dzięki której mają się przekonać czy obie strony poradzą sobie bez partnera. Na szczęście w wielu przypadkach współmałżonkowie dochodzą do porozumienia i składają zgodny wniosek o zniesienie separacji, na podstawie którego sąd może zdecydować o przerwaniu takiego stanu, niezależnie od okresu trwania separacji. Warto przy tym pamiętać, że aby wszystko było przeprowadzone zgodnie z literą prawa dobrze jest skorzystać z usług jakie oferuje doświadczony prawnik posiadający niezbędną wiedzę z zakresu prawa rodzinnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz