Materiał Partnera

Sensoplastyka – sposób na poznanie świata

Sensoplastyka – sposób na poznanie świata

Dzieci uczą się przede wszystkim przez poznawanie. Proces odbywa się oczywiście z udziałem wszystkich zmysłów. To najlepszy sposób na to, aby najmłodsi mogli na własnej skórze doświadczyć otaczającego ich świata. Dzieci uczą się również o wiele szybciej niż dorośli. W jaki sposób zapewnić potomstwu dostęp do rzeczy i materiałów, których nie mogą dotknąć ani poczuć w życiu codziennym?

Zajęcia sensoryczne – na czym polegają?

Zajęcia sensoryczne skierowane są przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym. Oparte są na edukacyjnej zabawie. Ich zadaniem jest dostarczenie do umysłu dziecka maksymalnej ilości kontrolowanych bodźców. Chodzi tutaj o odczucia zmysłowe takie jak dotyk, węch, słuch, czy wzrok. Dzięki odpowiedniej ilości określonych doznań w mózgu dziecka powstają nowe połączenia, dzięki którym może się prawidłowo rozwijać. Zajęcia sensoryczne mają również na celu powiązanie nowych doświadczeń z istniejącymi już doświadczeniami dziecka. Podczas zajęć używa się specjalistycznego sprzętu. Są to huśtawki, równoważnie, hamaki, trampoliny lub specjalne wałeczki. Dzięki temu dziecko może odczuwać kilka bodźców jednocześnie. Sprzęt wykorzystywany podczas zajęć sensorycznych, choć na pierwszy rzut oka nie odbiega wyglądem od standardowego, często posiada wzmocnioną konstrukcję, wyraźniejszą i bardziej namacalną fakturę lub intensywniejszy kolor. Wszystko to po to, aby już w pierwszym kontakcie dziecko mogło wyraźnie poczuć, co trzyma w rączkach.

Aby zapewnić dziecku tego typu atrakcje, wystarczy zapisać je na odpowiednie zajęcia. Jedne z najlepszych prowadzi Centrum Kreatywnej Edukacji RoboKids. Specjalnie przygotowane zajęcia sensoryczne oraz doświadczona kadra pracowników gwarantują zapewnienie dziecku optymalnych warunków nauki i bezpieczeństwa. Dzięki takim rozwiązaniom rodzice zyskują przede wszystkim pewność w zakresie skuteczności terapii.

Czym jest sensoplastyka?

Zajęcia sensoplastyczne są jedną z gałęzi całego drzewa terapii sensorycznej. Za pomocą sensoplastyki, najlepsze ośrodki zapewniają dzieciom naukę poprzez zabawę. W specjalistycznie przygotowanym programie najmłodsi stykają się z ogromną różnorodnością barw, kształtów oraz tekstur. Ważną jest również to, że większość czynności manualnych wykonują samodzielnie, przez co bezpośredni kontakt z bodźcami jest wyraźnie wzmocniony. To o tyle ważne, że zajęcia mają również wpływ na zdolności manualne dziecka. Zajęcia sensoplatyczne obywają się zazwyczaj na otwartej przestrzeni takich jak podłoga.

Używane są tylko i wyłącznie produkty spożywcze, z których najmłodsi chętnie tworzą różnego rodzaju masy, farby lub płyny o różnej konsystencji. Zapewnienie dziecku zdrowego rozwoju dziecku jest obowiązkiem każdego rodzica. Dlaczego zatem nie zapewnić go poprzez zabawę?

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz