Artykuł sponsorowany

Ściernice trzpieniowe

Ściernice trzpieniowe

Polerowanie, czyszczenie czy opracowywanie geometrii otworów w konkretnym materiale to jedne z często wykonywanych czynności o charakterze wykończeniowym. W praktyce do takiej pracy wykorzystuje się wiele rozmaitych narzędzi i materiałów ściernych, wśród których znaczącą rolę pełnią nowoczesne ściernice trzpieniowe.

Najważniejsze parametry ściernic trzpieniowych

W przypadku specjalistycznych narzędzi ściernych jednym z ważniejszych parametrów jest twardość decydująca o tym, do jakich powierzchni może być stosowane dane narzędzie. W przypadku ściernic marki Pferd, jakie znalazły się w ofercie firmy Promotor, stosuje się klasyfikację oznaczaną wielkimi literami łacińskimi, wyróżniając tym samym dziewięć stopni twardości. Każdy z nich posiada swoje zalety decydujące o praktyczności zastosowania. Najbardziej miękkie są ściernice klasy L i N, wykonane z wysoce jakościowego spoiwa żywicznego oraz korundu. Pozostałe ściernice to produkty ceramiczne. Wyróżnia się tu D, F-ALU, J, K, M, O, R. Kolejny parametr ważny przy doborze ściernic to kształt zgodny z normą DIN 69170. Pod tym względem można wyróżnić ściernice walcowe, kulisto-walcowe, stożkowe, ostrołukowe, kuliste i garnkowe. Kształt ma duże znaczenie w odniesieniu do kształtu opracowywanych powierzchni.

Ściernice posiadają też określone wymiary. Do tych istotnych zalicza się zarówno średnicę, jak i wysokość ściernicy, wielkość ziarna. W praktyce stosuje się trzpienie o średnicy podawanej zarówno w milimetrach, jak i w calach. Te najmniejsze, do bardzo precyzyjnych prac, mają zaledwie 3 mm średnicy i długość 30 mm. W przypadku pracy w miejscach trudno dostępnych można przedłużać trzpienie ściernic trzpieniowych Ø3mm, 6mm, 8mm za pomocą przedłużek wrzecion napędowych. Skoro mowa o narzędziach ściernych nie można też zapomnieć o rodzaju ścierniwa. W praktyce stosuje się dwa jego podstawowe rodzaje – korund oznaczany literą A oraz węglik krzemu, oznaczany literą C. Spotykana druga litera oznaczenia to charakterystyka odmiany, jak w przypadku ściernic AW oznaczających korund szlachetny biały lub AH- oznaczających korund sferyczny. Wielkości ziaren oznaczane są liczbami zgodnie z normami ISO 525 oraz ISO 8486.

Jak dobierać parametry ściernic trzpieniowych?

Podstawowym wyznacznikiem warunkującym dobór ściernicy jest charakter wykonywanej pracy w połączeniu z rodzajem materiału poddawanego obróbce. Zastosowania uniwersalne wymagają zachowania równowagi pomiędzy żywotnością narzędzia a wydajnością pracy. Szlifowanie powierzchni wiąże się z mniejszym obciążeniem narzędzia, dlatego można tu wybierać ściernice miękkie. Z kolei obrabianie krawędzi wymaga dużej stabilności narzędzia, a więc również jego trwałości, dlatego do takich zadań dobiera się ściernice o dużej twardości. Klasa twardości dostosowywana jest też do rodzaju materiału.

Przykładowo ściernice twarde oznaczone kategorią O to narzędzia idealne do obróbki żeliwa szarego i sferoidalnego, zachowują długą żywotność przy jednoczesnym usuwaniu dużej ilości materiału. Z kolei ściernice kategorii R to doskonały wybór do usuwania zgorzelin oraz ostrego gratu. Do bardzo twardych, trudnych materiałów, jak tytan, kobalt czy nikiel, stosuje się ściernice o klasie J, wyróżniające się dużą agresywnością pracy i wysoką trwałością. Atutem takich ściernic jest też ich zróżnicowany kształt, dzięki któremu można pracować zarówno na wąskich, jak i dużych, płaskich powierzchniach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz