Materiał Partnera

Ścielarka do słomy. Zasady działania

Ścielarka do słomy. Zasady działania

Ścielarki do słomy to urządzenia szczególnie przydatne w gospodarstwach, zajmujących się produkcją zwierzęcą. Dzięki nim obróbka słomy staje się zautomatyzowana, co ułatwia rozrzucanie ściółki w oborach, chlewach oraz kurnikach oraz w przygotowywaniu i podawaniu paszy. Istnieją dwie wersje tego urządzenia: może ono funkcjonować jako osobne lub będąc wyposażeniem wozu paszowego.

Zarówno ścielarka, będąca samodzielną maszyną, jak i ta, w którą wyposażony będzie wóz paszowy, posiada swoje wady i zalety. Od rodzaju ścielarki zależy także sposób jej funkcjonowania i obsługi. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Ścielarki jako element wyposażenia wozu paszowego

Decydując się na wyposażenie wozu paszowego w urządzenie do ścielenia słomą, lepiej wykorzystamy maszynę, a także obniżymy koszty zakupu; zamiast dwóch maszyn nabywamy jedną. Korzystać też będziemy z jednego ciągnika.

Załadunek słomy w opisywanych maszynach odbywa się za pomocą ładowacza czołowego lub ładowarki. Następnie słoma zostaje rozdrobniona w zbiorniku, po to, by zostać wyrzuconą przez okno wysypowe do przodu. W zależności od modelu urządzenia, słoma trafia na taśmę transportową lub na rodzaj stołu, a materiał jest kierowany w stronę wirnika, wyrzucającego przez obracający się walec z zębami.

Na końcu pracy cyklu ścielarki znajduje się rura wysypowa. Standardowo wyposażona jest ona w hydrauliczną regulację wysokości końcówki, dzięki czemu z ciągnika można dowolnie sterować odległością wyrzutu ściółki.     

Wysokiej klasy ścielarki oferuje swoim klientom firma DOZAGRO, zaopatrująca rolników także w rozdrabniacze słomy.  

Ścielarki jako samodzielne urządzenia

Samodzielne ścielarki natomiast posiadają własny system załadunku, którego elementem podstawowym jest klapa załadunkowa. Jej działanie jest dość proste. W celu umieszczenia balotu w komorze, należy cofnąć ścielarkę do słomy w jego kierunku. Jeśli bela będzie miała punkt oporu w postaci ściany lub innej beli, klapa wsunie się pod nią, podniesie ją hydraulicznie i skieruje do komory.

Zasobniki tego typu urządzeń są w stanie pomieścić od jednej do piecu okrągłych bel lub kilka bel prostopadłościennych, w zależności od ich długości.

Podłoga zasobnika wyposażona jest w przenośnik łańcuchowy, kierujący załadowanym materiałem w stronę wirnika wyrzucającego, przy czym prędkość jego przesuwu można z łatwością regulować.

Rozdrabnianie i wyrzut słomy w ścielarkach, będących samodzielnymi urządzeniami zależy od ich rodzaju. Na rynku dostępne są bowiem ścielarki:

  • bębnowe
  • z zasobnikiem o kształcie prostopadłościanu

Ścielarki bębnowe nie posiadają żadnych dodatkowych walców rozdrabniających; wyposażone są wyłącznie w noże do wstępnego rozdrabniania i wciągania surowca do bębna rozdrabniającego, gdzie jest on cięty i kierowany do otworu wylotowego.

Drugi typ maszyn z kolei wyposażony jest w jeden lub dwa walce z nożami, znajdujące się z przodu maszyny.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz