Materiał Partnera

Schody drewniane

Schody drewniane

Podstawowym elementem wyposażenia każdego domu są schody drewniane. Na rynku widzimy olbrzymie zróżnicowanie rozwiązań w tej kategorii. Schody różnią się nie tylko gatunkiem drewna, z jakiego są wykonane, ale także kształtem oraz stylem. To niejednokrotnie sprawia spore problemy podczas podejmowania decyzji o wyborze konkretnego rozwiązania. Postaramy się usystematyzować dzisiaj zróżnicowaną ofertę schodów drewnianych dostępnych na rynku.

Klasyczne rozwiązania

Wśród najbardziej popularnych rodzajów schodów drewnianych możemy z pewnością wyróżnić:

  • schody jednobiegowe,
  • schody dwubiegowe,
  • schody trójbiegowe.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że schody jednobiegowe zawierają relatywnie mało miejsca. Nic bardziej mylnego. To rozwiązanie zupełnie nie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Schody te najlepiej sprawdzają się jako połączenie niskich kondygnacji. Dlaczego? Ponieważ nie posiadają tzw. spocznika, bez którego pokonywanie większych wysokości będzie dosyć uciążliwe.

Warto pamiętać, że schody jednobiegowe powinny mieć nieparzystą liczbę stopni. To znacznie podnosi ergonomię podczas wchodzenia oraz schodzenia. Zaletą schodów jednobiegowych jest możliwość łatwego dobrania poręczy lub balustrady. Wszystko dzięki równej szerokości stopni. Warto dodać, że ten typ schodów należy d najtańszych.

Pewną modyfikacją schodów jednobiegowych są schody proste z jednym zabiegiem. Posiadają one w dolnej części kilka schodów zabiegowych. Pozostała część przebiega prosto. Schody z jednym zabiegiem zajmują tyle samo miejsca co schody jednobiegowe. Z drugiej strony pozwalają na dużo bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni. Mogą być także bardziej pracochłonne podczas wykończenia.

Schody drewniane dwubiegowe ze spocznikiem, to kolejne klasyczne rozwiązanie do niemal każdego domu. W tym przypadku bieg górny schodów jest położony równolegle do biegu dolnego. W połowie drogi znajduje się tzw. spocznik o szerokości równej klatce schodowej. Ten typ schodów doskonale sprawdza się zarówno w otwartych jak i zamkniętych przestrzeniach. Wszystkie stopnie charakteryzują się identyczną szerokością. Co prawda schody dwubiegowe zajmują więcej miejsca, ale odznaczają się większą wygodą użytkowania.

W przypadku wysokich kondygnacji idealnym rozwiązaniem będą schody trójbiegowe. Często są stosowane w przypadku domów z tzw. półpiętrem. Ten typ schodów zajmuje więcej miejsca i jest droższy ze względu na dużą ilość elementów do wykończenia.

Niestandardowe rozwiązania

Bardzo ciekawym i modnym pomysłem są schody spiralne. Ich cechą charakterystyczną jest kolisty bieg oraz stopnie w kształcie klinów. Tego typu schody najlepiej sprawdzają się w domach o niewielkiej powierzchni. Do głównych wad schodów spiralnych możemy zaliczyć dużą stromość.

Warto także zwrócić uwagę na schody zabiegowe. Są to schody dwubiegowe, które w miejscu spocznika posiadają kilka stopni ułożonych w kształt klina. To rozwiązanie ma jednak swoje wady. Im więcej stopni w klinie, tym trudniej poruszać się po schodach. Poza tym sama obecność stopni w kształcie klina nieco zmniejsza komfort użytkowania.

Jeżeli szukacie schodów drewnianych, które będą idealnie dopasowane do wnętrza Waszego domu, to warto skorzystać z pomocy firmy Zakki Wojciecha Zakrzewskiego. Zakład produkcyjny, działający na rynku od 1999 roku, oferuje szeroki wachlarz rozwiązań w zakresie schodów oraz wewnętrznych i zewnętrznych balustrad.

Opracowanie:
Rajkowy, Orzechowa 8
tel. 509 159 398
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz