Artykuł sponsorowany

Schładzalniki do mleka – funkcja i rodzaje

Schładzalniki do mleka – funkcja i rodzaje

Rozwój technologii sprawił, że rolnicy mogą pracować szybciej i efektywniej. Dotyczy to zarówno rolników nastawionych na produkcję roślin, jak i tych, którzy zajmują się hodowlą zwierząt. Dość powszechnie rolnicy zajmują się hodowlą krów, która związana jest z udojem mleka. Duże ilości mleka potrzebują odpowiednich warunków przechowywania. Pomocnym urządzeniem w utrzymaniu mleka przy jak najlepszej jakości są schładzalniki, które odpowiadają za schładzanie mleka po udoju.

Jaką funkcję pełnią schładzalniki do mleka?

Schładzalniki do mleka to urządzenia, których główną funkcją jest zmniejszanie temperatury mleka. Innymi słowy schładzalniki odpowiadają za ochłodzenie mleka do takiej temperatury, w której może być ono składowane przez dłuższy czas i nie będzie się to wiązało z ryzykiem zajścia szkodliwych dla produktu reakcji. Schodzenie mleka powinno odbyć się stosunkowo szybko, ponieważ od prędkości jego schłodzenia do 10 stopni Celsjusza zależy jego jakość. Jednakże musimy mieć na uwadze to, że proces chłodzenia nie musi być szybki, ponieważ początkowa temperatura mleka wynosi około 36 stopni Celsjusza, jednakże im szybciej uda się je ochłodzić, tym lepsza będzie jego jakość. Mleko schładzamy także ze względu na to, że najlepszą bakteriologiczność produktu uzyskamy, gdy osiągnie ono temperaturę około 4 stopni Celsjusza.

Widać zatem, że schładzalniki to urządzenia niezbędne do transportu i przechowywania mleka. Oprócz nich wykorzystuje się także inne urządzenia chłodnicze, jak np. systemy wstępnego schłodzenia mleka, które mają za zadanie zmniejszenie początkowej temperatury mleka zanim zaaplikujemy je do schładzalnika. Takie rozwiązanie pozwoli obniżyć koszty związane z pracą elektryczną schładzalnika. Dodatkowo umożliwi to zwiększenie szybkości uzyskania właściwej temperatury mleka.

Schładzalniki do mleka – rodzaje

Na rynku znaleźć można rozmaite schładzalniki do mleka, które różnią się między sobą różnymi parametrami, jak np. konstrukcją, czy wielkością. Ze względu na konstrukcję urządzenia te można podzielić na:

  • schładzalniki otwarte,
  • schładzalniki zamknięte.

Zakup schładzalników otwartych jest tańszym rozwiązaniem, jednakże wiąże się to z koniecznością ręcznego mycia urządzenia po każdym jego wykorzystaniu. Natomiast schładzalniki zamknięte, które znajdziemy np. w Mega-Rol są droższe od otwartych, z tym że posiadają automatyczną myjkę, dzięki czemu nie trzeba ich czyścić ręcznie. Wśród schładzalników zamkniętych istnieją również takie urządzenia, które mają osobny agregat, co sprawia, że może być on umieszczony w innym pomieszczeniu niż schładzalnik. Zarówno schładzalniki otwarte, jak i zamknięte można podzielić. Wśród otwartych wyróżniamy schładzalniki o cylindrycznej budowie i schładzalniki o wannowej budowie, zaś wśród zamkniętych można spotkać schładzalniki o cylindrycznej budowie i schładzalniki o eliptycznej budowie.

Schładzalniki można podzielić także ze względu na ich pojemność. Najczęściej spotyka się urządzenia od pojemności 200 litrów do 3000 litrów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz