Artykuł sponsorowany

Samodzielna księgowość małych firm – jak się przygotować i kiedy poprosić o pomoc profesjonalistę?

Samodzielna księgowość małych firm – jak się przygotować i kiedy poprosić o pomoc profesjonalistę?

Osoba decydująca się na założenie własnej działalności gospodarczej musi pamiętać, że niezbędną czynnością w firmie będzie prowadzenie księgowości. Nawet jeśli nie planujemy zatrudniać zewnętrznego księgowego, warto od czasu do czasu skorzystać z jego porad, aby nie popełniać błędów. Jak rozpocząć prowadzenie księgowości i kiedy zdecydować się na porady doświadczonego biura rachunkowego?

Kiedy można prowadzić księgowość samodzielnie i od czego zacząć?

Prowadzenie samodzielnej księgowości nie wymaga ukończenia specjalistycznych kursów czy szkoleń. Może się tym zająć tak naprawdę każdy, kto posiada choć odrobinę wiedzy na ten temat. Należy jednak pamiętać, że bardzo łatwo można się pomylić, dlatego wszystko od początku powinno być szczegółowo zaplanowane. Rozpoczęcie prowadzenia księgowości to dobry moment na pierwszą konsultację z doświadczonym, profesjonalnym księgowym. Wiele biur rachunkowych prowadzi konsulting oraz nadzór nad księgowością małych przedsiębiorstw np. Biuro Rachunkowe Danuta Młynarek.

Księgowość rozpoczynamy od znalezienia odpowiedniego narzędzia. Klasyczne prowadzenie księgowości w formie papierowej, na przykład w zeszycie, jest najprostszą drogą do popełniania serii niepotrzebnych błędów. Oprogramowanie służące do samodzielnego prowadzenia księgowości to koszt od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, dlatego warto się w nie zaopatrzyć.

Wystawianie faktur przychodowych i opłacanie składek ZUS

Wystawianie faktur przychodowych jest niezwykle ważne i nie należy o tym zapominać. Najlepiej jest uzupełniać dane w programie komputerowym na bieżąco, by nie pomylić żadnej z dat wykonywanych usług. Termin opłacania składek ZUS mija zawsze dziesiątego dnia danego miesiąca, a wszystkie potwierdzenia zapłaty należy przechowywać i odznaczać w oprogramowaniu.

Rozliczenie miesięczne firmy

Przed upływem dwudziestego dnia każdego miesiąca należy wykonać rozliczenie. Polega ono na zsumowaniu wszystkich kosztów, zapłacie podatków dochodowych, złożeniu deklaracji VAT oraz Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Wszystkie te dokumenty generuje program księgowy. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niezgodności najlepiej od razu skorzystać z porady doświadczonego księgowego, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Koszt konsultacji zwykle wynosi od kilkudziesięciu do 150zł za godzinę, a w przypadku nieprawidłowego prowadzenia księgowości na przedsiębiorcę może zostać nałożona wysoka kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat 2.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz