Artykuł sponsorowany

Samochód zastępczy - komu przysługuje?

Samochód zastępczy - komu przysługuje?

Samochód zastępczy przysługuje każdemu kierowcy, który w wyniku kolizji lub wypadku uszkodził swoje auto częściowo lub poniósł szkodę całkowitą. Poszkodowany może otrzymać pojazd zastępczy od swojego ubezpieczyciela. Jeśli jednak jest to niemożliwe, firma ubezpieczeniowa musi pokryć koszty wynajmu auta do czasu naprawy uszkodzonego samochodu lub zakupu nowego pojazdu.

Częściowe uszkodzenie samochodu

W przypadku, gdy pojazd został uszkodzony w kolizji lub wypadku drogowym, kierowca ma prawo do otrzymania samochodu zastępczego na koszt ubezpieczyciela. Jeśli szkoda jest tylko częściowa i pojazd nadaje się do renowacji, z samochodu zastępczego można korzystać do czasu jego odzyskania. Dotyczy to nie tylko samej naprawy, ale również czasu, podczas którego klient czeka na kosztorys, zamówione części itp. W przypadku, gdy ubezpieczyciel nie wyraził zgody na pełny okres wynajmu samochodu, kierowca może wypożyczyć pojazd na własny koszt, a następnie zgłosić się do ubezpieczyciela, by rozliczyć fakturę. Ekspert z firmy Vision Autoserwis w Pruszkowie dodaje:  Warto pamiętać o tym, że samochód musi być w tej samej klasie co uszkodzony pojazd. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel będzie mógł odmówić pokrycia kosztów.

Szkoda całkowita

Auto zastępcze przysługuje kierowcy także wtedy, jeśli odzyskanie stanu przed wypadkiem jest niemożliwe lub usunięcie szkód wiąże się z innymi szczególnymi kosztami czy trudnościami. W takiej sytuacji ubezpieczony może korzystać z wynajmowanego pojazdu aż do czasu, gdy będzie mógł nabyć nowy samochodów. Odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego nie zawsze kończy się z momentem wypłaty odszkodowania. W przypadku, gdy kierowca otrzymał pieniądze i z uzasadnionych przyczyn nie był w stanie zakupić nowego pojazdu, jego ubezpieczyciel wciąż musi opłacać koszty wynajmu samochodu.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Samochód zastępczy można uzyskać z obowiązkowej polisy OC lub z dodatkowego ubezpieczenia, które uwzględnia taką możliwość (assistance lub autocasco).  Od 2011 roku pojazd zastępczy przysługuje nie tylko przedsiębiorcom, ale również osobom prywatnym. Możliwość korzystania z komunikacji miejskiej nie ma wpływu na pokrycie kosztów wynajmu auta. Jednak według uchwały Sądu Najwyższego, odpowiedzialność ubezpieczyciela wynikająca z umowy obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na wynajem samochodu zastępczego. Choć ubezpieczyciel pokrywa koszty najmu, nie dotyczy to sytuacji, gdy np. poszkodowany posiada drugi samochód. Wtedy kierowca może otrzymać odmowę pokrycia kosztów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz