Materiał Partnera

Rynek tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym

Rynek tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym

Tworzywa sztuczne są dzisiaj uznawane za materiały trwałe, bardzo plastyczne, tanie w produkcji, wysoko estetyczne, a także bardzo uniwersalne. To dlatego wykorzystuje się je w niemalże wszystkich branżach, od zabawkowej, czy opakowaniowej, po motoryzacyjną oraz przemysłową. Szczególną istotnością w rozwój segmentu wykorzystywania tworzyw sztucznych, mają producenci wyrobów, którzy opierają swoje działania o technologię włókien szklanych.

Czym są tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym?

Tworzywa sztuczne wzmacnianie włóknem szklanym znane są pod symbolami TWS, czy też GRP i FRP. Ich szerokie zastosowanie, a także popularyzacja wynika z wysokich parametrów technicznych, na które składają się niska masa, wysoki wskaźniki odporności na korozję, niskie i wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne, a także niepowtarzalne właściwości izolacyjne. Olbrzymią zaletą tego typu materiałów tworzonych z żywic poliestrowych (np. żywica ortoftalowa, bisfenolowa, tereftalowa) jest również ergonomiczność produkcyjna oraz możliwość nadawania określonych kształtów. Niezwykłość modelowania, a także krzepliwość oraz trwałość wytworzonej konstrukcji powoduje, że dzisiaj tworzy się kompozyty z tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknami szklanymi w motoryzacji, kolejnictwie, przemyśle stoczniowym, elektronicznym, energetycznych, hutniczym, czy też budowlanym.

Sześć etapów wytwarzania produktów

Szerokie zastosowanie tworzyw sztucznych ze wzmocnieniem włókien szklanych powoduje, że dzisiaj wyspecjalizowały się na rynku takie firmy jak między innymi przedsiębiorstwo Faserplast. Innowacyjnością takich firm, jest obsługa klientów biznesowych, którzy oczekują wytworzenia półproduktów o określonych – często niestandardowych – parametrach fizycznych w detalu, a także w całych seriach. Przygotowanie odpowiedniego wyrobu przeprowadzane jest w takich przedsiębiorstwach jak firma Faserplast w sześciu istotnych etapach. Mowa tutaj o projektowaniu produktu, pracach inżynierskich, optymalizacji konstrukcji, produkcji właściwej, montażu komponentów, a także o działaniach czysto logistycznych, związanych z dostarczeniem wyrobu do klienta. Tak precyzyjne i nowoczesne procesy zapośredniczone innowacyjnymi maszynami powodują, że olbrzymim zapotrzebowaniem na gotowe kompozyty w całych seriach wykazują tak znane na rynku polskim i zagranicznym firmy jak Liebherr (produkcja ciężkich dźwigów samochodowych), czy Pesa (międzynarodowa produkcja tramwajów).

Włókna szklane – zalety

Innowacyjne tworzywa sztuczna są wzmacnianie włóknami szklanymi z wielu względów. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • dużą sztywność
  • dużą wytrzymałość mechaniczną i chemiczną,
  • dużą wytrzymałość na pełzanie,
  • stabilność wymiarową,
  • wytrzymałość na obciążenia statyczne,
  • wytrzymałość na wysokie temperatury,
  • wytrzymałość na ścieranie.

Istotne jest jednak zwrócenie uwagę na klasę włókien szklanych (A, E, S), a także na wszystkie parametry własności użytkowych: gęstość kg/m3, twardość w skali Mosha, wytrzymałość na rozciąganie, moduł sprężystości, liczbę Poissona, współczynnik rozszerzalności cieplnej liniowej, przewodność cieplną, chłonność wody, czy też na współczynnik strat dielektrycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz