Artykuł sponsorowany

Ryczałt ewidencjonowany rozliczany przez biuro rachunkowe

Ryczałt ewidencjonowany rozliczany przez biuro rachunkowe

Ryczałt ewidencjonowany to najprostsza forma opodatkowania działalności gospodarczej. To dlatego może być wykorzystywana tylko przez określone w przepisach grupy uprawnione, niemogące przekroczyć pewnego limitu przychodu rocznego. Dowiedz się, czym jest ryczałt ewidencjonowany, kto może z niego korzystać i dlaczego warto powierzyć jego rozliczanie profesjonalnemu biurowi rachunkowemu.

Czym jest ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałtem ewidencjonowanym nazywa się uproszczoną formę opodatkowania danej działalności gospodarczej, która polega na odprowadzaniu podatku od przychodu bez możliwości pomniejszenia go o koszty jego uzyskania. Najczęściej korzystają z niego przedsiębiorcy, który prowadzą działalność jednoosobową indywidualną bądź spółkę osobową. Warto wiedzieć, że w przypadku innych podmiotów, o bardziej złożonej strukturze gospodarczej oraz o większych obrotach finansowych, stosuje się podatkowe księgi przychodów i rozchodów (KPiR) lub też pełną księgowość z księgami rachunkowymi uwzględniającymi każdy ruch gospodarczy firmy.

Zgłoszenie do Urzędu Skarbowego i współpraca z biurem rachunkowym

Współpraca z biurem rachunkowym jest bardzo korzystna zarówno dla firm o rozbudowanych strukturach, jak i dla działalności jednoosobowych, które potrzebują profesjonalnej pomocy księgowej. Warto wiedzieć, że najlepsi specjaliści księgowo-rachunkowi są doskonale wyszkoleni w obsłudze takich programów jak SAFO, Symfonia czy Fakt, co umożliwia im sprawne świadczenie usług w zakresie prowadzenia KPiR, ksiąg handlowych czy właśnie ryczałtu ewidencjonowanego z VAT-em lub bez niego. Takie usługi oferuje biuro rachunkowe Deklaracja, które jest również gotowe na wykonywanie prac outsourcingowych kadrowo-płacowych. Współpraca z biurem rachunkowym wiąże się również możliwością korzystania z doradztwa podatkowego. Najlepsi księgowi – również z uprawnieniami biegłych rewidentów – pomogą założyć spółkę czy działalność jednoosobową wraz ze zgłoszeniem formy opodatkowania. Warto wiedzieć, że wybór ryczałtu ewidencjonowanego powinien zostać zgłoszony do odpowiedniego urzędu skarbowego na dzień poprzedzający rozpoczęcie działalności bądź powinien być wskazany we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1.

Kto może korzystać z ryczałtu ewidencjonowanego?

Formę ryczałtu ewidencjonowanego mogą wybierać głównie osoby fizyczne prowadzące samodzielną działalność gospodarczą, a także spółki cywilne i jawne. Ważny jest tu jednak limit przychodów: dla działalności prowadzonej samodzielnie jest to 250 000 euro rocznego przychodu, a dla spółek łączny przychód nie powinien być większy niż 2500 000 euro – obliczane jest to z waluty polskiej, według określonego kursu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz