Artykuł sponsorowany

Rozwód z orzekaniem o winie. Podstawowe informacje

Rozwód z orzekaniem o winie. Podstawowe informacje

Ze sprawami rozwodowymi z orzekaniem o winie mamy do czynienia w przypadkach, gdy którakolwiek ze stron nie poczuwa się do winy za rozpad związku małżeńskiego, to znaczy złożyła żądanie o rozwód ze wskazaniem winnego. Rozwody tego typu bywają długie, żmudne i wyczerpujące. Mogą mieć rozmaite podłoża, a o ich rozstrzygnięciu decyduje wiele czynników, które powinny być uwzględnione przez sąd. Jak dokładnie przebiega rozwód z orzekaniem o winie? Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego tej kwestii.

Przesłanki, które mogą wskazywać na winę za rozpad małżeństwa

O winie małżonka za rozpad związku małżeńskiego może zaświadczać wiele przesłanek – od tych dość delikatnych i niejednoznacznych (jak np. odmowa współżycia), po znacznie bardziej jasne i klarowne (typu agresja słowna i fizyczna, nadużywanie alkoholu czy też porzucenie).

Niezależnie od przypadku, należy stwierdzić definitywną winę jednego z małżonków. Konieczne jest dowiedzenie, że małżonek obarczony winą za rozpad małżeństwa działał w pełni świadomie i z rozmysłem, tzn. nie pozostawał w afekcie, nie podlegał leczeniu psychiatrycznemu czy nie cierpiał na chorobę zawodową – tłumaczy adwokat Adrian Mika z kancelarii adwokackiej w Raciborzu, udzielający porad prawnych w sprawach rozwodowych.

Orzeczenie o winie małżonka lub małżonków – możliwe rozstrzygnięcia

Małżonek winny rozpadu małżeństwa może przyznać się do winy. Bardzo często dochodzi jednak do sporu pomiędzy stronami, który jest rozstrzygany sądownie. To procedura trudna i długotrwała, podczas której sąd dokładnie przesłuchuje małżonków. Opowiedzenie się za którąkolwiek ze stron wymaga jasnych podstaw, również dowodowych. Małżonek, składający u adwokata pozew o rozwód z orzekaniem o winie, powinien mieć przy sobie kluczowe dla sprawy dokumenty – zeznania świadków potwierdzające fakt przemocy fizycznej bądź psychicznej, raporty policyjne z domowych interwencji, obdukcje lekarskie po pobiciu, zdjęcia prezentujące fakt porzucenia, zdrady itp. Im więcej tego typu dokumentów zostanie dostarczonych do sądu, tym większa szansa na jednoznacznie orzeczenie o winie.

Dlaczego orzeczenie o winie w sprawach rozwodowych ma znaczenie?

Orzeczenie o winie ma na celu ustalenie, która ze stron jest odpowiedzialna za rozpad pożycia małżeńskiego, choć nie tylko. Jednoznaczne wskazanie winnego daje podstawy do kolejnych bardzo ważnych działań – np. pociągnięcia do odpowiedzialności karnej, czy też zobowiązania do płacenia alimentów na byłego małżonka. Niekiedy zasądzane są również wysokie odszkodowania. Tym bardziej należy zadbać o odpowiednie przygotowanie do sprawy rozwodowej. Skorzystanie z pomocy dobrego adwokata znacząco zwiększa szansę na uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia na drodze sądowej. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego doradzi, jakie dokumenty okażą się kluczowe dla sprawy oraz jakich świadków warto poszukać, aby ich zeznania okazały się wartościowe i w pełni wiarygodne przed sądem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz