Materiał Partnera

Różnice między żaluzjami wewnętrznymi, a zewnętrznymi

Różnice między żaluzjami wewnętrznymi, a zewnętrznymi

Żaluzja to system osłon, których zadaniem jest między innymi chronienie pomieszczeń przed włamywaczami, wysokimi temperaturami i wzrokiem niepowołanych osób. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żaluzji. Najpopularniejsze z nich to żaluzje montowane na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Czym są takie żaluzje i jakie różnice pojawiają się między modelami zewnętrznymi i wewnętrznymi? Sprawdź.

Czym są żaluzje wewnętrzne?

Żaluzje wewnętrzne pozwalają skutecznie chronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się w okresie letnim. „Stanowią swoistą barierę przed światem zewnętrznym, zapewniając tym samym mieszkańcom prywatność” – wyjaśnia ekspert z firmy Never.

Wykonywane są z różnych materiałów, takich jak:

  • aluminium,
  • drewno,
  • materiały syntetyczne,
  • PCV

Wewnętrzne żaluzje są świetną alternatywą dla klasycznych zasłon. Są łatwiejsze w czyszczeniu i konserwacji, są lekkie oraz nie obciążają konstrukcji ściany lub okna. Montowane mogą być w poziomie lub w pionie i dostępne są w wielu zróżnicowanych wersjach kolorystycznych. Dzięki temu, oprócz pełnienia funkcji ochronnej pomieszczenia, mogą być wykorzystane jako istotny element wykończenia wnętrza. Ważną zaletą żaluzji wewnętrznych jest ich cena. Dobre, klasyczne modele można zamówić już w cenie kilkudziesięciu złotych.

Żaluzje zewnętrzne – charakterystyka

Jak sama nazwa wskazuje, te osłony montuje się po zewnętrznej stronie okna. Pozwalają one na zaciemnienie otworów okiennych i szklanych fasad. Świetnie radzą sobie też z tłumieniem często uciążliwych hałasów. Żaluzje zewnętrzne w procesie produkcji są pokrywane specjalistycznymi lakierami, które sprawiają, że montowany produkt jest odporny na działanie negatywnych warunków atmosferycznych.

Żaluzje fasadowe (zewnętrzne) mogą być kompatybilne z systemami klimatyzacyjnymi, czujnikami słońca i wiatru.  Montowane są często wraz z siłownikami, które umożliwiają zdalne sterowanie nimi. Zastosowanie nowoczesnych technologii odróżnia je od żaluzji wewnętrznych.

Żaluzje wewnętrzne a zewnętrzne – najważniejsze różnice

Podstawową różnicą pomiędzy żaluzjami wewnętrznymi a zewnętrznymi jest to, że te drugie chronią przed wieloma negatywnymi czynnikami atmosferycznymi – nie tylko przed nadmiernym nasłonecznieniem.  Z drugiej strony, żaluzje zewnętrzne są wykonywane głównie
z lekkich stopów aluminium, więc ich zastosowanie w branży dekoracyjnej nie jest tak szerokie jak żaluzji wewnętrznych. Żaluzje fasadowe są też trudniejsze w montażu, a nierzadko nie obejdzie się bez skorzystania z usług zewnętrznej firmy tym się zajmującej. Bez względu na liczbę i wagę wymienionych różnic, oba typy żaluzji dzięki swym właściwościom są chętnie wykorzystywane w nowym budownictwie. Aby wybrać odpowiednie, warto skonsultować się ze specjalistą.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz