Artykuł sponsorowany

Różnice między transportem a spedycją

Różnice między transportem a spedycją

Transport i spedycja są ze sobą powiązane, jednak to pojęcia, których nie należy stosować zamiennie. Mówiąc w dużym skrócie, transport to realizacja przewozu ładunków, natomiast spedycja odpowiada za organizację transportu. By wyjaśnić dokładniej różnice między transportem a spedycją, postaramy się w klarowny sposób przedstawić definicje tych dwóch pojęć, dokładając do tego pojęcie logistyki.

Logistyka – pojęcie spajające spedycję i transport

Przejdźmy od razu do rzeczy: transport, spedycja i logistyka, czyli branża TSL, to w powszechnym rozumieniu kompleksowa obsługa przewozów w obrębie kraju i na płaszczyźnie międzynarodowej. Logistyka spaja spedycję i transport, dlatego zaczniemy od zdefiniowania właśnie jej. Pod hasłem logistyki łączymy różnorodne procesy przemieszczania się nie tylko towarów, materiałów, ale też ludzi i informacji z miejsca na miejsce. Te procesy to planowanie, projektowanie, wdrażanie i realizacja, a dalej kontrola i nadzór.

Spedycja – organizacja transportu towarów

Jak mówią nam przedstawiciele firmy Stalspeed z Kościerzyny, spedycja to termin wchodzący w skład logistyki, a konkretnie: to szereg procesów dotyczących organizacji transportu towarów. Praca spedytora to przede wszystkim takie czynności jak:

  • gromadzenie oraz przyjmowanie zleceń od klientów, zawieranie umów na jednorazowe przewozy lub długoterminową, wieloetapową współpracę,
  • kompletacja wymaganej dokumentacji zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami przyjętymi w firmie,
  • organizacja właściwych środków transportu do danego przewozu oraz nadawanie przesyłek.

Transport powierzany wyspecjalizowanym firmom

Transport to najwęższe pojęcie w stosunku do logistyki i spedycji. To oczywiście forma przemieszczania z punktu A do punktu B. Z założenia transport dzielimy na drogowy, kolejowy, morski i powietrzny; rzecz jasna zdarza się, że do transportu pewnej materii potrzebujemy skorzystać z kilku opcji jednocześnie. Nie mniej jednak statystycznie najwięcej usług transportowych powierzamy firmom, które zajmują się transportem drogowym; to przede wszystkim transport naczepami i busami o różnych gabarytach. Tymi drugimi nadaje się głównie mniejsze przesyłki, które muszą być stosunkowo szybko dostarczone na miejsce, wszędzie tam, gdzie transport naczepami byłby po prostu nieekonomiczny.

Podsumowując: logistyka spaja spedycję i transport; spedycja to część logistyki, a transport to część spedycji. Ot cała tajemnica różnicy między transportem i spedycją.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz