Artykuł sponsorowany

Różnice między odzieżą roboczą a ochronną

Różnice między odzieżą roboczą a ochronną

Choć oba terminy są często stosowane zamiennie, przepisy BHP zawarte w kodeksie pracy podają dokładne różnice miedzy odzieżą roboczą a ochronną. Niebezpieczeństwo na stanowisku pracy może wynikać z zagrożeń chemicznych, termicznych, biologicznych lub mechanicznych. Ubrania muszą być dostosowane do danego zawodu pod względem ochrony, a w razie potrzeby powinny posiadać także elementy odblaskowe.

Charakterystyka odzieży roboczej

Odzież robocza stosowana jest w sytuacjach, gdy stanowisko pracy prowadzi do pobrudzenia, zniszczenia się lub szybszego zużywania się ubrań i nie ma przy tym zagrożenia dla zdrowia lub życia pracownika. Odzież robocza nie jest precyzyjnie określona przez przepisy BHP. O ich przyznaniu decyduje szefostwo danego miejsca pracy w konsultacji z pracownikami wybranego stanowiska. Warto jednak wiedzieć, że błędna ocena ryzyka wiąże się z odpowiedzialnością pracodawcy. Jeśli pracownik nie otrzymałby odzieży zastępczej i zniszczyłby swoje osobiste ubranie, może ubiegać się o odszkodowanie. Odzież robocza jest niezbędna w miejscach, w których pracownik narażony jest na kontakt z substancjami brudzącymi, ale również w zakładach wymagających zachowania higieny i sterylności. Mogą to być spodnie, bluzy, czapki i kurtki, a także odzież określająca zawód wykonywany przez pracownika, np. kelner, kucharz, pielęgniarka czy lekarz.

Cechy odzieży ochronnej

W odróżnieniu do odzieży roboczej, odzież ochronna jest ściśle określona przepisami BHP. Dzieli się ją na kategorie, co ma na celu określić stopień narażenia na niebezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków. Kategoria pierwsza ma chronić przed minimalnymi zagrożeniami, dlatego odzież tego rodzaju nie podlega ocenie zgodności przez jednostki notyfikowane. Druga kategoria to ubrania ochronne dla spawaczy oraz dla stanowisk narażonych na silne działanie substancji chemicznych. Trzecia kategoria to odzież ochronna przystosowana do ochrony zdrowia i życia pracownika narażonego na wysokie niebezpieczeństwo. W tej grupie zaliczają się ubrania chroniące przed niskimi i wysokimi temperaturami, odzież ochrona do pracy przy wysokich napięciach prądu elektrycznego, ubrania chroniące przed płomieniami, promieniowaniem jonizującym czy kombinezony przeciwchemiczne. Specjalista ze sklepu z odzieżą roboczą AMW w Łodzi tłumaczy: Odzież ochronna musi posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające spełnienie norm ochraniających przed danym zagrożeniem.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz