Artykuł sponsorowany

Różnice między leasingiem operacyjnym i finansowym

Różnice między leasingiem operacyjnym i finansowym

Leasing to niezwykle popularna i wygodna forma finansowania działalności, która nieustannie się rozwija. Różnorodność w tym zakresie doprowadziła do powstania kilku typów leasingu, choć wciąż najczęściej wybierany jest operacyjny i finansowy. Warto dokładnie wiedzieć, co konkretnie oznaczają te dwa terminy, czym te leasingi różnią się od siebie oraz który z nich będzie lepszym wyborem dla danej działalności.

Leasing operacyjny

Umowa podpisana między dwoma podmiotami umożliwiająca jednej ze stron korzystanie z określonej rzeczy za opłaty ratalne, których wysokość i ilość została określona w kontrakcie, to właśnie leasing. Jedną z najpopularniejszych jego form jest tzw. leasing operacyjny. W takim wypadku przedmiot leasingu wlicza się jako składnik majątkowy podmiotu leasingodawcy, co wymusza na nim konieczność dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Istnieją także konkretne regulacje odnośnie opłat ratalnych w takiej umowie. Ich suma pomniejszona o podatek VAT powinna wynosić przynajmniej tyle, ile wartość początkowa środków trwałych. Taka forma leasingu umożliwia też leasingobiorcy wykup przedmiotu za cenę ustaloną w umowie. Warto ją podpisać z dobrą firmą udzielającą leasingów, taką jak np. Asirans sp. z o.o., która ponadto doradza swoim klientom optymalne rozwiązania w zakresie tego typu form finansowania działalności. Leasing operacyjny nie jest jedyną opcją – często wykorzystywany jest także wariant finansowy. Czym dokładnie różni się on od operacyjnego i który z nich warto wybrać?

Leasing finansowy

W porównaniu do leasingu operacyjnego, w wariancie finansowym główną różnicą jest amortyzacja. Obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych spada w tym wypadku na leasingobiorcę, a do kosztów uzyskania przychodów podmiot korzystający z określonej w umowie rzeczy zaliczyć może jedynie część odsetkową raty. Oznacza to, że konieczne jest opłacenie podatku VAT w całości już na początku spłaty, wraz z pierwszą ratą leasingową. Wybór między konkretnymi formami finansowania w postaci umowy leasingu nie jest więc prosty – zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy, mają swoje wady i zalety. Na korzyść pierwszego rodzaju z pewnością przemawiają niższe koszty początkowe całej operacji. Jego popularność jest znacznie wyższa niż leasingu finansowego, jednak nie znaczy to, że drugi wariant nie powinien być brany pod uwagę. Dopasowanie odpowiedniej formy finansowania warto skonsultować ze specjalistami – dobre firmy leasingowe proponują swoim klientom optymalne rozwiązania w zakresie tego typu stosunków cywilnoprawnych. Dzięki temu uzyskać można korzystne warunki oraz typ leasingu dostosowany do indywidualnych preferencji oraz możliwości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz