Artykuł sponsorowany

Rozległe zastosowania płyt drewnopochodnych

Rozległe zastosowania płyt drewnopochodnych

Płyty wiórowe i płyty MDF,  przeżywają kolejny renesans. Ich parametry techniczne są systematycznie podnoszone, stąd stały się również jednym z podstawowych materiałów powszechnie  używanych w budownictwie. Branże meblarska, stolarska i architektura wnętrz to podstawowi użytkownicy tych płyt. Od niedawna płyty te znalazły zastosowanie w szkutnictwie i zabudowie jednostek pływających. Warto podkreślić, że płyty drewnopochodne są dla wszystkich branż półproduktem, który wymaga i wykończenia jak i uszlachetnienia.

Zastosowanie płyt wiórowych

W latach gdy podaż drewna była nieograniczona, większość mebli, listew, paneli ściennych, drewnianej galanterii, były wykonywane z masywu, czyli drewna litego, po jego termicznej obróbce. Płyty wiórowe znacznie obniżyły koszty końcowego produktu. Zwiększyły wielokrotnie zastosowanie drewno pochodnych materiałów, w wielu branżach, w których użycie drewna było niemożliwe, lub po prostu za drogie. Warto dodać, że używanie płyt wiórowych w przemyśle meblarskim, pozwala na wykorzystanie i innych materiałów, jak szkło i tworzywa sztuczne, które się wzajemnie uzupełniają, przy wytworzeniu końcowego produktu. Płyty te, znalazły powszechne zastosowanie w budownictwie, przemyśle okrętowym, przy projektowaniu, teatrów, kin, sal koncertowych i sportowych, dla budowy zapór ogniowych, dróg ewakuacyjnych dla ochrony życia ludzkiego. Do układania podłóg w nowoczesnych halach sportowych, używa się wyłącznie wilgocioodporne płyty wiórowe. Analogicznie dla polepszenia akustyki w filharmoniach, operach i teatrach, panele ze specjalnie wyprodukowanych płyt, pozwalają na uzyskanie lepszych efektów. Płyty tego typu, wraz z wieloma innymi materiałami, płyty MDF, obrzeża,  laminaty, blaty kuchenne, sklejki elastyczne, są dostępne od 27 lat w ofercie magazynowej Przedsiębiorstwa Euroholz.

Wymagania techniczne i jakościowe płyt.

Stosowane normy i wymagania budownictwa i branży meblarskiej, narzuciły określone normy, które są w XXI wieku systematycznie podnoszone. Pierwszoplanową rolę w tych wymaganiach odgrywa, potrzeba ochrony zdrowia i ochrony środowiska. Płyty i końcowy produkt, który został z nich wyprodukowany, winien umożliwić łatwy recykling - odzyskanie materiału, w celu ponownego jego użycia. Płyty produkowane są ze sprasowanych trójwarstwowych nasypów wiórowych na liniach ciągłych, lub prasach wielopółkowych. Poddane następnie są procesowi obustronnego szlifowania. Jednym ze spoiw wiążących warstwy nasypów wiórowych, jest klej mocznikowy, w którym zawarty jest formaldehyd. Tak wyprodukowane płyty zapewniają odpowiednią wytrzymałość na rozrywanie i inne uszkodzenia mechaniczne, oraz ich wymaganą wilgocioodporność. Płyty muszą również spełnić wymóg w zakresie ich gęstości, ok. 700 kg/m3, co winno uniemożliwić wypadanie śrub, gwoździ i innych akcesoriów metalowych. Spełnienie wymagań normy higieniczności E 1 dla płyt, winno uniemożliwić nadmierną emisję form-aldehydu, którego zawartość  nie może przekroczyć 0,8 mg/m3 powietrza. Niektóre kraje Japonia, w USA stan Kalifornia, wymagają już obecnie wykorzystywania płyt drewnopochodnych do produkcji mebli i zabudowy wnętrz, o klasie emisji formaldehydu O!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz