Rozkład jazdy PKP – jak sprawdzić rozkład pociągu?

Rozkład jazdy PKP – jak sprawdzić rozkład pociągu?

Planujesz podróż koleją? Rozkład jazdy PKP często się zmienia – wprowadzane są nowe połączenia, a stare trasy są likwidowane. Chcesz wiedzieć, gdzie możesz sprawdzić aktualne informacje na temat kursowania pociągów? Przygotowaliśmy dla ciebie małą ściągawkę! Przeczytaj, co zmieniło się w rozkładzie na 2018 rok, gdzie sprawdzić rozkład jazdy PKP i do jakich miast za granicą pojedziesz w tym roku.

Nowy rozkład jazdy na 2018 rok

Nowy rozkład jazdy pociągów PKP obowiązuje od 10 grudnia 2017 roku. Co się w nim zmieniło? Wygodniejsza ma być podróż z Warszawy do Krakowa – Spółka PKP Intercity zwiększy bowiem ilość połączeń na tej trasie. Szybciej pojedziemy również z Warszawy na Śląsk – do Katowic i Wrocławia. Do rekonstrukcji oferty doszło na trasie z Legnicy do Kudowy Zdroju. Zlikwidowane zostały połączenia z Legnicy do Międzylesia, a jednocześnie zwiększono liczbę pociągów między Dzierżoniowem i Kamieńcem Ząbkowickim. Ponadto uruchomione zostało dodatkowe weekendowe połączenie z Wrocławia i Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby. Szczegółowe informacje o rozkładzie możemy znaleźć na stronie przewoźnika lub w informacji PKP.

Gdzie sprawdzić rozkład jazdy PKP?

Rozkład jazdy PKP najłatwiej sprawdzisz na oficjalnej stronie internetowej PKP. Tam znajduje się wygodna wyszukiwarka, dzięki której sprawdzisz interesujące cię informacje. Szukając konkretnej trasy, możesz podać miejsce docelowe, dzień, czas przejazdu oraz ułatwienia, jakie cię interesują (np. dla osób niepełnosprawnych czy osób z dziećmi). Możesz również wyszukać konkretny pociąg. PKP posiada również aplikację mobilną, za pomocą której również sprawdzisz rozkład jazdy.

Informacje o godzinach odjazdów pociągów sprawdzisz również w mniejszych wyszukiwarkach internetowych. Takie strony oferują również inne informacje, takie jak statystyki ruchu pociągów, ruchy pociągów według stacji, informacje o przejazdach odwołanych i tych, których trasa została skrócona. Możesz również śledzić pociągi na trasie wraz z ich utrudnieniami. Niektóre portale oferują również możliwość kupna biletu na przejazd.

Szczegółowe informacje o odjazdach zdobędziesz także, wchodząc na strony mniejszych przewoźników – Kolei Mazowieckich, Kolei Dolnośląskich czy Kolei Małopolskich.

Rozkład jazdy pociągów międzynarodowych

Nowy rozkład jazdy kolei funkcjonującej na trasach międzynarodowych wchodzi w życie 11 marca 2018 roku. Znajdziesz go na stronie Polskich Kolei Państwowych. Sprawdzisz w nim między innymi połączenia do Moskwy, Budapesztu, Berlina, Lwowa, Paryża oraz Pragi. W rozkładzie znajdą się również nowe połączenia - pojawiają się one w relacjach Katowice-Wiedeń i Warszawa-Brześć. Dodatkowe kursy pojawią się także między Przemyślem a Odessą oraz w relacji Chełm-Kowel.

Informacje dla pasażerów na dworcach

Na niektórych z dworców funkcjonują Centra Obsługi Klienta – możesz w nich kupić bilety na pociągi komunikacji krajowej i międzynarodowej, złożyć reklamację, zgłosić potrzebę zapewnienia asysty w podróży koleją oraz dowiedzieć się, jak danego dnia jeździ interesujący cię pociąg. Gdzie znajdziesz Centra Obsługi Klienta? Są to dworce w większych miastach:

  • Dworzec Gdańsk Główny
  • Dworzec Poznań Główny
  • Dworzec Wrocław Główny
  • Dworzec Warszawa Centralna
  • Dworzec Katowice
  • Dworzec Kraków Główny

Centra obsługi są czynne w różnych godzinach, niektóre całodobowo. Informację o godzinach ich otwarcia możesz znaleźć na stronie internetowej PKP Intercity.

Oceń artykuł (2)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz