Materiał Partnera

Rośliny trujące dla zwierząt

Rośliny trujące dla zwierząt

Każdy właściciel pupila chce stworzyć zwierzakowi odpowiednie i przyjazne warunki do życia. Dlatego troszczymy się o długie spacery, dobrej jakości karmę i regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mogą mieć w domu rośliny, które są trujące dla ukochanego czworonoga. Jakie rośliny mogą zaszkodzić kotom i psom?

Niebezpieczne rośliny

Lista szkodliwych roślin jest zaskakująco długa i warto się z nią zapoznać, żeby mieć pewność, że nasz dom lub ogród jest bezpieczny dla czworonożnych domowników. Na szczęście większość zwierząt ma silnie rozwinięty instynkt, który chroni je przed spożywaniem, a nawet zbliżaniem się do trujących roślin. Najbardziej narażone są szczeniaki i koty, które mogą podgryzać listki niebezpiecznej rośliny, co może odbić się na ich zdrowiu i samopoczuciu. Najgroźniejsze dla naszego psa rośliny to między innymi: aloes, anturium, fikus, bluszcz, glorioza, poisencja, jemioła, cyklamen i hiacynt. Natomiast dla kota: alocasia, aloes, azalia, dracena, fikus, geranium, hortensja, bluszcz, monstera, oleander, narcyz, żonkil i amarylis. Jeśli masz te rośliny w domu, pozbądź się ich dla dobra swojego pupila lub umieść w miejscu, do którego nie będzie miał dostępu. Spróbuj także zidentyfikować roślinę, którą zatruł się kot. Ta informacja pozwoli na szybszą diagnozę i szybsze rozpoczęcie właściwego leczenia Twojego kota.

Objawy zatrucia

Jakie symptomy powinny Cię zaniepokoić? Jeśli zwierzę wymiotuję, ma drgawki, biegunkę, blade dziąsła i język – niezwłocznie jedźcie do weterynarza! Sygnały ostrzegawcze to także obrzęk języka, wzdęty brzuch, utrata apetytu i apatia. W takiej sytuacji bardzo ważna jest szybka diagnoza, dlatego udaj się do zaufanego gabinetu weterynaryjnego Elza w Świdniku, w województwie lubelskim. W gabinecie znajdziesz doświadczonych specjalistów, którzy szybko udzielą pomocy Twojemu zwierzakowi. Gabinet dysponuje profesjonalnym laboratorium weterynaryjnym, dzięki czemu możesz mieć pewność, że diagnostyka i  leczenie pupila zostanie przeprowadzone rzetelnie i skutecznie.

Na właścicielach zwierząt spoczywa ogromna odpowiedzialność za ich dobre samopoczucie, zdrowie i życie. Jednak troska o czworonoga naprawdę się opłaca - osoby mieszkające pod jednym dachem z ukochanym zwierzakiem wiedzą, że trudno o lepszego przyjaciela niż pies lub kot. Sprawdź, czy w Twoim domu znajdują się rośliny trujące dla zwierząt i upewnij się, że Twój pupil nie ma z nimi kontaktu. Pamiętaj, że wszelkie niepokojące sygnały powinny skłonić Cię do natychmiastowej wizyty u weterynarza.

Opracowanie:
Świdnik, Wiejska 26
tel. 603 977 703
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz